Protikuřácký zákon ve sněmovně neuspěl
Nová a přísnější verze takzvaného protikuřáckého zákona v úterý ve sněmovně neuspěla. Dolní komora ji hned v prvním čtení vrátila autorům k dopracování, což má ve svém důsledku stejné dopady jako zamítnutí.
Úpravu vypracovala skupina poslanců v čele s lidovcem Josefem Janečkem, který se tomuto tématu věnuje řadu let. Nyní navrhoval mimo jiné naprostý zákaz kouření na všech pracovištích, tedy i v restauracích.
Dolní komora sice loni po mnoha měsících dohadování protikuřácký zákon schválila, jeho uplatňování v praxi ale zatím naráží na nejednotný výklad některých paragrafů. Někdo je chápe tak, že omezují kouření v restauracích, další se ale naopak domnívají, že norma to povoluje ve větším rozsahu než dříve. Myslí si to i Janeček, který o nyní platném zákonu říká, že je "prokuřácký".
Ačkoli včera s novým návrhem neuspěl, není to v tomto volebním období konec těchto snah. Ještě v programu nynější schůze sněmovny je totiž další předloha, pod kterou je Janeček podepsán a která sleduje podobné cíle. Tato varianta má spíš dílčí charakter, i ona by ale znamenala zákaz kouření v restauracích, barech, kavárnách a na dalších místech, kde se prodává jídlo a nápoje. Zatím ale není jasné, kdy se k tomuto návrhu sněmovna dostane.
Poslanec již dříve ČTK řekl, že důslednou "protikuřáckou" normu hodlá ve sněmovně prosazovat tolikrát a tak dlouho, až ji parlament schválí. Vytrvalost projevil v tomto ohledu již v minulých letech, kdy se mu až po několika neúspěších povedlo dovést ke schválení výrazné omezení tabákové reklamy.
Jeho iniciativy mají ale i řadu kritiků. Hlavně ODS soudí, že různé zákazy nejsou správnou cestou a jejich vliv na omezení kouření je pochybný. Někteří hostinští se zase obávají toho, že kdyby si hosté nemohli v restauraci zapálit, přestali by tam chodit.
Údaje se různí, uvádí se ale, že v tuzemsku denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí.
Zdroj: ČTK