Přeskočit na obsah

Protikuřácký zákon jde do 2. čtení s návrhem na zákaz kouření v autech s dětmi

Poslanci zdravotního výboru na své 41. schůzi schválili pět ze dvou desítek navržených pozměňovacích návrhů k zákonu o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Materiál se naopak rozrostl o zákaz kouření v automobilu, je-li v něm přítomno dítě do 18 let či o zpřísnění podmínek kouření „na zahrádkách“ u restaurací. Naopak přijat nebyl návrh na zákaz kouření ve věznicích ani tolik diskutovaný návrh zřizování kuřáren bez obsluhy. Zákon by měl platit od konce května 2017.

Zřejmě největší diskusi vzbudil schválený pozměňovací návrh předsedy Výboru pro zdravotnictví Rostislava Vyzuly (ANO) a poslance Roma Kostřicy (TOP 09) o zákazu kouření v automobilech, pro který z 18 poslanců hlasovalo 15. „Vím, že kritici poukazují na to, že tato restrikce je těžko vymahatelná, ale když to bude v zákoně, tak má manželka muže kouřícího v autě, kde je dítě, alespoň nějaký argument. Tak bych se přimlouval za to, abychom se nad tím zamysleli,“ zdůvodňuje svůj návrh profesor Vyzula, podle něhož předkládaný návrh zákona není úplně ideální, ale mohl by být ještě horší.

Zákaz kouření v autech považuje za zcela logický a správný i poslanec Kostřica „V Československé republice byl od roku 1931 až do roku1952 naprostý zákaz kouření v automobilu, bez ohledu na to, jestli jsou tam děti. Tento zákon byl zrušen až komunistickou legislativou, když dělníci požadovali možnost kouřit v autobusech na cestě do práce. Zákon je nejen z hlediska zdravotního ale i bezpečnostního logický,“ je přesvědčen poslanec. Na nebezpečí padající cigarety v autě a tedy rostoucího nebezpečí z dopravního hlediska poukazovali i další poslanci. Avšak podle poslance Marka Bendy (ODS) je pravděpodobnost, že kuřákovi upadne v autě cigareta velmi malá.

„Havárii způsobenou tímto způsobem známe pouze z amerických filmů. Spoustu lidí kouření v autě uklidňuje a způsobuje, že v dnešní chaotické dopravě se mohou lépe soustředit na jízdu,“ oponuje. Zákaz však považuje průkazně i vztahově za velmi problematický. „Když tam dáte, že manželky mají právo vyžadovat, aby manžel nekouřil v autě, když tam veze děti, podpořím to všema deseti. Ale nedávejte tam, že policista bude vyšetřovat, jestli se kouřilo nebo nekouřilo před dětmi,“ varuje Benda.

Kuřárny tentokrát neprošly

„Normální je nekouřit. Pouze Japonsko se vydalo opačnou cestou - žene kuřáky z ulic do restaurací, zatímco my se snažíme o opak. Venku se nikotin a škodlivé látky rozptýlí daleko lépe, než v uzavřeném prostoru,“ vysvětluje MUDr. Jaroslav Krákora (ČSSD) s tím, že byl udělán ústupek u elektronických cigaret, ačkoli se ví, že obsahují na 3000 škodlivých látek. Poslanec Benda mu však oponoval tvrzením, že kuřárny jsou v naprostém pořádku, existují ve většině zemí EU, neškodí ani zaměstnancům ani nikomu jinému.

„Jsou určeni jen těm, kteří do nich chtějí vstoupit a tam si spokojeně holdují svému návyku,“ říká Benda. Ten se v jednom ze svých devíti pozměňovacích návrhů snažil opět o zmírnění zákona, který má přinést úplný zákaz kouření v restauracích, barech, kavárnách, vinárnách a dalších podobných zařízeních, návrhem o zřizování kuřáren, který rozšířil i na sportoviště, avšak tentokrát neuspěl.

Nová podoba zákona tedy předpokládá další restrikce pro kuřáky. Například odebere možnost zřizovat kuřárny v kinech, divadlech, koncertních a výstavních síních a ve sportovních halách. V restauracích sice předloha umožní používat vodní dýmky i elektronické cigarety, i když pro e-cigarety budou platit obdobné restrikce jako pro cigarety klasické.

Členové zdravotnického výboru se nepřiklonili například ani k úpravě Roma Kostřicy o zákazu kouření ve věznicích a nepodpořili ani Bendův návrh o vypuštění nově zaváděné povinnosti hostinských nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlevnější alkoholický nápoj. Podle kritiků to totiž povede jen k tomu, že za kohoutkovou vodu, která se dnes vesměs podává zdarma, si budeme muset zaplatit.

„Těžko říci, co bude nakonec přijato. Po zhruba pětiletém projednávání ochrany před tabákovým kouřem, tedy jednoduše řečeno uzákoněním vnitřních veřejných prostor jako nekuřáckých, mi je už trapné to vůbec komentovat. Stydím se za politiky, kteří tolik let dokážou bránit právu dýchat čistý vzduch přes jasné ekonomické i zdravotní argumenty, i přes přání naprosté většiny svých voličů,“ komentuje připravovaný zákon vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze profesorka Eva Králíková.

„Tento zákon je specifický v tom, že již prošel 1., 2. i 3. čtením, dopadlo to bohužel neslavně. A ať uděláme cokoli, přijmeme jakékoli kompromisní pozměňovací návrhy, s hlasy opozice se při schvalování příliš počítat nedá. Za ministerstvo se budu držet znění zákona tak, jak bylo schváleno koaliční dohodou, jak prošlo vládou a s výjimkou vysloveně technických úprav zaujímáme ke všem pozměňovacím návrhům negativní stanovisko. Neberte to jako pohrdání poslanci, ale dělám to jen proto, abych maximalizoval šanci, že zákon v dohledné době bude přijat,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle jeho náměstkyně Lenky Tesky Arnoštové je třeba se při schvalování zákona zaměřit na reálnou situaci v ČR, kdy ve srovnání s EU, kde kouří každý čtvrtý, je to u nás každý třetí. Je třeba připomenout, že zákaz kouření v restauracích dlouhodobě podporuje většina veřejnosti,“ dodává Arnoštová s tím, že vláda nově vypracovaný zákon jednohlasně schválila, přesto počítá s tím, že nově zahrnuté body budou předmětem živé diskuse.

Při konečném hlasování o podpoře návrhu jako celku se pro ni z 15 přítomných členů výboru nevyslovili jen Benda a jeho stranický kolega Bohuslav Svoboda. Další možnost podávat návrhy úprav budou mít poslanci při druhém čtení v Poslanecké sněmovně.

K diskutovaným bodům ministerského návrhu patří zejména:

1/ zákonem vymezená možnost užívání vodních dýmek a elektronických cigaret,

2/ ve vnitřních prostorech veřejnosti volně přístupných (pasáže obchodních domů, úřadů atd.) budou moci být i nadále zřizovány „kuřárny“ – stavebně oddělené prostory vyhrazené ke kouření,

3/ zákaz kouření se nově rozšiřuje i na nekryté zastávky veřejné dopravy,

4/ zákaz kouření bude rovněž platit i v ZOO s výjimkou vnějšího prostoru vyhrazeného ke kouření,

5/ zvyšuje se hranice objemového alkoholu podávaného na sportovních akcích ze 4 % na 4,3 %,

6/ rozšíření o příležitostný prodej alkoholu na veřejnosti přístupných slavnostech a podobných akcích, jako jsou např. trnkobraní nebo košty vína,

7/ povolení prodeje a podávání alkoholu ve školách v rámci výuky v oborech gastronomie, hotelnictví, zemědělství, potravinářství nebo potravinářské chemie.

 

 

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…