Přeskočit na obsah

Protidrogový vlak je prý předražený experiment

Odborníci na protidrogovou prevenci se distancují od projektu Revoluční vlak, který má netradičním způsobem varovat děti před drogami. Považují ho za neefektivní experiment s nejistým výsledkem. Děti by ve vlaku na vlastní oči viděly vězení či "feťácké" doupě, moderní technologie by měly umožnit i sluchové a čichové zážitky. Zřizovatel nadace Český vlak, která sbírá potřebných 30 milionů korun, Martin Lain je vyjádřením odborníků pobouřen a tvrdí, že jde o úmyslnou kampaň a boj o peníze.

Josef Radimecký z Centra adiktologie naopak tvrdí, že na něj organizátoři slovně zaútočili, když odmítl dále spolupracovat. "Když jsem odmítl užší spolupráci, řekli, že mě zničí," řekl dnes ČTK bývalý šéf sekretariátu rady vlády pro protidrogovou politiku. Jeho pozitivní vyjádření o projektu, které visí na webových stránkách projektu, bylo prý vytržené z kontextu. "I kdyby takový vlak objížděl celou republiku, nemůže přispět k ochraně dětí před drogami, je to jen hloupost, která stojí spoustu peněz," dodal.

Lékař z organizace Drop In Jiří Presl, který je na webových stránkách projektu jmenován jako spolupracovník, se k projektu také nehlásí. "Stál jsem u prvopočátků už někdy před deseti lety, postupně to ale dosáhlo obřích rozměrů a já jsem z toho vycouval," řekl dnes Presl ČTK.

"Překvapuje mě, že lidé, kteří s námi dřív spolupracovali, otočili o sto osmdesát stupňů," řekl na to Lain. Podle něj jde o účelovou kampaň, protože ve hře je prý 400 milionů na programy protidrogové prevence ze státního rozpočtu. Organizátoři již zakoupili a vybavili dva vozy, teď čekají na peníze, aby mohli projekt dokončit. Původně měly vlaky objíždět 48 českých měst od září, už teď je ale jasné, že se to odkládá.

V prohlášení, jež dnes přišlo novinářům, a pod které se podepsali například Michal Miovský z Centra adiktologie, Jiří Pilař z ministerstva školství nebo Viktor Mravčík z vládního monitorovacího střediska pro drogy, se píše, že projekt obsahuje mnoho zavádějících a nepravdivých informací. "Staví na chybném a mnoho let překonaném odstrašujícím principu," píše se v něm například.

Projekt vzbudil rozporuplné reakce už v listopadu 2006, kdy byl představen veřejnosti. Jeden z autorů grafik Pavel Tůma však tehdy v médiích řekl, že proti se postavila pouze malá skupina konzervativců.

Tiskové prohlášení odborníků dále upozorňuje na podobné akce s neslavným koncem z Belgie. Projekt protidrogového vlaku a autobusu tam byl po letech zastaven kvůli vysokým nákladům a malé efektivitě. Podle Laina ale stejní lidé, kteří prohlášení psali, před rokem tvrdili, že žádný podobný projekt neznají. "Nenašel jsem ho (belgický projekt) ani na internetu," uvedl Lain.

Pokud se akce zrealizuje, půjde o historicky nejdražší akci protidrogové prevence v ČR, přičemž její efekt je prý nejistý. Projekt je navržen proti standardům ministerstva školství přijatým v roce 2005, která podporují komplexně a systematicky pojaté dlouhodobé programy vedené proškolenými psychology a pedagogy.

Organizátoři protidrogového vlaku připravují oficiální stanovisko, kterým chtějí reagovat na prohlášení odborníků, redakci ČTK se ho zatím nepodařilo získat.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…