Proti reformě zdravotnictví přišlo demonstrovat přes tisíc lidí
Ani déšť neodradil přes tisíc odborářů od demonstrace před budovou úřadu vlády v Praze, kam přišli protestovat proti vládní reformě zdravotnictví. Křičící a pískající demonstranti zcela zaplnili prostranství před Strakovou akademií, jímž jen s obtížemi projížděla auta a tramvaje. V rukou měli prapory a transparenty s nápisy jako "Stop privatizaci pojišťoven a nemocnic" a "Nekšeftujte s naším zdravím". Setkat s ministry se jim však nepodařilo, vláda dnes své pravidelné středeční zasedání přesunula do Teplic.
Proti návrhu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) přeměnit zdravotní pojišťovny a univerzitní nemocnice na akciové společnosti přišly podle odborů protestovat asi dvě tisícovky lidí. Přítomní policisté na dotaz ČTK odhadli počet demonstrantů na 1200.
Odboráři vládu obviňují, že při současném růstu inflace přijala opatření, jimiž se reálně snížily platy ve školství, zdravotnictví i veřejné sféře a chce dále "útočit" na jejich práva.
Nepřítomnost ministrů prý odborářům nevadila. "Že tady vláda není, to je její chyba, přece každá vláda by měla naslouchat svým občanům," řekl novinářům předseda pořádající Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch.
Šéf konfederace sdružující 32 odborových svazů s asi 540.000 členy Štěch byl jedním z řady řečníků, kteří během déle než hodinu trvající demonstrace vystoupili na improvizovaném pódiu na korbě nákladního auta. Projevy řečníků vždy po několika slovech přerušil souhlasný halas a pískot demonstrantů.
Odborářům na vládou navrhované reformě zdravotnictví vadí, že by některé kroky podle nich byly nevratné a mohly by zhoršit péči o pacienty. Odboráři jsou přesvědčeni, že pokud se zdravotnická zařízení změní na akciové společnosti, nebude možné omezovat práva akcionářů a zajistit investování zisku zpět do péče o pacienty.
Julínkovy snahy o reformu zdravotnictví jsou trnem v oku také stovkám pedagogů, studentů i zaměstnanců první lékařské fakulty. Ti se dnes sešli v Praze na shromáždění akademické obce, kde jim má Julínek své záměry vysvětlit. Již v úterý proti jím chystané reformě na pražském Albertově protestovalo 300 studentů.
Ještě větší protest plánují zdravotnické odbory na 24. červen, kdy uspořádají celodenní stávku. Její konkrétní podoba se bude v jednotlivých zdravotnických zařízeních lišit, zdravotníci však slibují, že nezanedbají akutní péči o pacienty. Jejich protest začne ráno a vyvrcholí po 13:00, na kdy Českomoravská konfederace odborových svazů vyhlásila hodinovou výstražnou stávku proti reformám.
Štěch připustil, že by odboráři v případě, že vláda bude ve snahách o reformu pokračovat, mohli vyhlásit stávku generální. "Zejména odborový svaz Kovo skutečně hovoří v souvislosti se zákoníkem práce a pracovními podmínkami o generální stávce a tento svaz je velký a vlivný a dobře zorganizovaný, takže to nemůžu vyloučit," prohlásil.
Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) a některých ministrů jsou odbory v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. Odborářský předák a sociálnědemokratický senátor Štěch bude v podzimních senátních volbách znovu kandidovat. I to je podle některých členů vlády důvod k tomu, aby se odbory v příštích měsících radikalizovaly a upozornily na sebe.
Odborářské demonstrace dnes chtěli využít také mladí komunisté ze soudem zakázaného Komunistického svazu mládeže (KSM), kteří na ni přišli s transparentem propagujícím komunismus. Policisté jednoho z nich odvezli na služebnu, další příznivci této strany jejich počínání zhodnotili skandováním: "Gestapo!". "Po zdokumentování případu bude propuštěn," řekl ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan, podle něhož se muž dopustil přestupku proti veřejnému pořádku a neuposlechnutí veřejného činitele.
Stranou nezůstali ani anarchisté, kteří odborářské demonstrace využili k rozdávání svého časopisu a dalších tiskovin. Jeden z nich si dokonce na demonstraci zakryl obličej šátkem.
V demonstracích před úřadem vlády budou odboráři pokračovat v příštích týdnech. Druhá demonstrace se 28. května zaměří na kritiku reformy penzí. Třetí akce 2. června vylíčí celkové dopady vládních reforem a poslední shromáždění 9. června odboráři věnují situaci ve školství. Ve stejný den budou učitelé protestovat zavřením škol, jímž chtějí dosáhnout zvýšení svých platů.
Zdroj: ČTK