Proti rakovině děložního čípku za rok očkováno 25.000 osob
Proti rakovině děložního čípku se za rok nechalo očkovat zhruba 25.000 žen. Rakovinu děložního čípku mají na svědomí některé z papillomavirů, jejichž nositeli jsou muži a přenášejí je sexuálním stykem. Ženy se mohou bránit očkováním a pomohlo by jim, kdyby se očkovat nechali i muži. Ty by vakcinace chránila i před vznikem genitálních bradavic a rakovinou penisu. Některé studie ukazují, že očkovací látka by mohla být i obranou proti rakovině konečníku a tlustého střeva. Novinářům to řekl primář Sanatoria Sanus Jiří Štěpán.
Očkování je doporučováno zejména před zahájením sexuálního života, tedy v době než se žena může setkat s papillomaviry. Ale má význam i později, protože rizikových virů je mnoho a vakcína může ženu ochránit před těmi, které ještě nemá.
Doporučuje se očkovat dívky ve věku od 15 do 26 let, ale mohou se očkovat i ženy ve věku do 45 let, protože mezinárodní studie ukázaly, že vyvolává protilátky i ve středním věku. Gynekolog Jiří Dvořák uvedl, že dívky, které se chtějí nechat očkovat, nemusejí absolvovat gynekologickou prohlídku. Vakcinaci provádějí také někteří pediatři.
Podle Dvořáka možnost očkování chlapců využívá zatím jen velmi málo lidí. Předpokládá však, že v budoucnu by se situace mohla výrazně změnit.
První očkování proti rakovině děložního čípku se v Česku uskutečnilo 5. prosince 2006. Několik let předtím byly ženy očkovány v rámci studií sledujících účinky očkovací látky. V ČR jsou zatím na trhu dvě očkovací látky, ta druhá je k dispozici teprve krátkou dobu. Obě jsou cenově srovnatelné. Tři potřebné dávky stojí kolem 10.000 korun a očkování není hrazeno ze zdravotního pojištění, ale většina pojišťoven poskytuje příspěvek, zpravidla kolem 1000 až 1500 korun. Jedna dokonce přispívá i na očkování chlapců.
Podle Štěpána existuje 135 typů papillomavirů, rakovinu vyvolávají zejména dva z nich. Očkovací látka, která byla do Česka zavedena jako první, chrání před čtyřmi rizikovými typy a deseti dalšími. Papillomaviry je infikováno přibližně 80 procent žen, ale organismus většiny z nich se s nákazou vyrovná. V ČR onemocní rakovinou děložního čípku ročně asi 1200 žen a třetina pacientek onemocnění podlehne. Téměř desetina žen někdy v životě má velmi nepříjemnou genitální bradavici.
Včasné objevení předrakovinového stádia nebo zhoubného nádoru vede k vyléčení. Proto jsou důležité preventivní prohlídky, kdy lékaři provádějí stěr děložního hrdla a odesílají vzorek do laboratoře. Problém je v tom, že úroveň laboratorního vyšetření kolísá a v polovině případů může být jeho výsledek falešně negativní.
Zdroj: ČTK