Přeskočit na obsah

Protesty lékárníků mají první výsledek

Protesty lékárníků proti snížení obchodní přirážky na léky mají první výsledek - premiér Jiří Paroubek přijme ve středu prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudobu a bude s ním hovořit o opatřeních, jež pro úspory výdajů na léky navrhují lékárníci. Chudoba to řekl ČTK.

Ministr zdravotnictví David Rath chce od ledna snížením marže z 32 na 29 procent ušetřit 1,5 miliardy ze 40 miliard, jež dávají pojišťovny ročně za léky. Chudoba výpočty zpochybnil a varoval, že tím klesnou příjmy lékáren o 15 procent. Podle něj hrozí krach až čtvrtině ze zhruba 2200 lékáren. Omezí se dostupnost léků pro pacienty a doplatky na ně neklesnou, i když to ministr slibuje.

"Řeči o úspoře 1,5 miliardy jsou lež jako věž," řekla ČTK viceprezidentka komory Leona Štěpková. Marže všech lékáren v republice za rok je 7,5 miliardy, pokud by mělo být dosaženo této úspory, musela by se zavřít každá pátá lékárna, uvedla.

Stínový ministr zdravotnictví, senátor ODS Tomáš Julínek označil Rathovy kroky za předvolební tah. Pražský volební lídr ČSSD podle něj nedomyslel dopady. "Řada pacientů bude doplácet víc, například diabetici na inzulín," sdělil Julínek ČTK. Snížení marže bude podle něj mít za výsledek jediné - likvidaci lékáren. "Žádám ministra Ratha, aby okamžitě přestal demolovat české zdravotnictví," prohlásil senátor.

Chudoba chce ve středu Paroubka informovat o cestách úspor, jež vidí lékárníci. Navrhují změnu systému marží - vyšší procento z ceny léku by dostali lékárníci z levných přípravků, s růstem ceny by procento klesalo. Pomohlo by to i ekonomice venkovských lékáren, které vydávají především levnější medikamenty.

Velké úspory by přineslo také elektronické sledování výdeje léků - lékárník by hned věděl, zda pacient nemá stejné léky od více lékařů, či nemá jejich nevhodné kombinace. Takové léky by nevydal.

Komora ve čtvrtek vyzvala lékárníky v regionech, aby dali veřejnosti najevo svůj názor. Lékárníci ze severu Čech se týž den sešli v Teplicích a napsali dopis premiérovi i ministrům Rathovi a financí Bohuslavu Sobotkovi.

"Chceme, aby ministerstvo financí výnos zrušilo, protože je nesmyslný a nepřinese žádnou úsporu," vysvětlila Štěpková, která má lékárnu na severu Čech. Připomněla, že marže byla již dvakrát plošně snížena v letech 1996 a 1999 a podle Štěpkové to žádné úspory nepřineslo. "Pokud na naše varování nikdo nebude reagovat, jsme připraveni i ke stávce, kdy na celý den zavřeme všechny lékárny," dodala viceprezidentka.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…