Protesty ambulancí zažehnány. Polepšili si praktici i specialisté
Na poslední chvíli přesvědčilo ministerstvo zdravotnictví zástupce ambulantních specialistů, že úhrady za péči v roce 2025 nejsou hrozba, kvůli které by museli stávkovat. Naopak bude prostor pro zlepšení péče.
Na plánované protesty ambulantních lékařů nedojde, na úpravách rozdělení úhrad na příští rok se po praktických lékařích dohodli s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem i ambulantní specialisté.
Pokud by nedostali proti původními návrhu úhradové vyhlášky praktici a ambulantní specialisté přidáno, zavřeli by na dva dny své ordinace.
Prostředky do segmentu ambulantních specialistů se zavázaly přidat některé zdravotní pojišťovny nad rámec úhradové vyhlášky. Návrh vyhlášky a plošné rozdělení peněz vyhláškou se tím tedy měnit nebude. Vyplynulo to z vyjádření ministra Válka po jednání s ambulantními specialisty. Zdravotní pojišťovny tedy na to využijí své rezervy nad rámec prostředků, které se očekává, že se příští rok vyberou na zdravotním pojištění.
Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko označil dohodu s ministerstvem a pojišťovnami za kompromis, který sice nenaplnil původní očekávání lékařů o finančním naplnění, ale umožní zlepšit kvalitu péče.
„Dohoda je vstřícná k pacientům. Péče ambulantních specialistů o pacienty se v roce 2025 zlepší a co je také důležité, dohoda jistě tvoří základ pro další diskusi o kvalitní ambulantní specializované péči,“ uvedl Jojko. „Velice děkuji všem těm ambulantním specialistům v celé republice, kteří vyjadřovali podporu při jednáních, děkuji i za konstruktivní přístup pana ministra i zástupců zdravotních pojišťoven. Zvlášť děkuji vedoucím pracovníkům Všeobecné zdravotní pojišťovny, kteří sehráli klíčovou aktivní roli v tom, že dohoda vznikla,“ dodal.
„Na jednáních jsme hledali kompromisní řešení přijatelné pro všechny strany. Jsem přesvědčen, že se je podařilo najít díky tomu, že všechny tři strany na prvním místě uvažovaly o prospěchu pro pacienty, udržení dostupnosti péče a zlepšení kvality péče. Pokud zúčastněné strany myslí na pacienty, je shoda vždy možná,“ řekl ministr a poděkoval za konstruktivní přístup Jojkovi i zdravotním pojišťovnám.
Dohoda se ještě bude v příštích dnech upřesňovat. Zatím se k ní podle Válka připojily čtyři zdravotní pojišťovny, které reprezentují 88 procent všech pojištěnců, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a Oborová zdravotní pojišťovna, ministr se pokusí přesvědčit i ostatní. Podrobnosti dohody budou zveřejněny po jejím upřesnění a podpisu. V principu se zdravotní pojišťovny zavázaly využít své rezervy přednostně pro ambulantní specialisty. Tento segment ministr považuje za klíčový.
Již dříve ministerstvo zdravotnictví vyhovělo požadavku Sdružení praktických lékařů a Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost na výraznější navýšení kapitačních plateb za pacienty v seniorním věku a za děti. Kvůli tomuto navýšení ministerstvo ve vyhlášce snížilo plánovaný rozpočet na centrovou péči, aby vyhláška nenutila zdravotní pojišťovny sahat do rezerv. Vyrovnaná vyhláška byl požadavek vlády.
Snížení částky určené vyhláškou na centrovou péči kritizoval ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář. „Centrová léčba má jasné přínosy: nabízí naději pacientům, pro něž dříve léčba vůbec nebyla dostupná, vede k prodloužení délky jejich života, ke zlepšování jeho kvality, významnému poklesu hospitalizací nebo pobytů na akutním lůžku. Z dat ÚZIS také vyplývá značný pokles čerpání sociální podpory, častější je naopak návrat pacientů do pracovního procesu i běžného života. Průměrný nárůst unikátních pacientů za poslední tři roky dosahuje 57 procent. Růst v této oblasti je dobrou zprávou, znamená více odléčených pacientů dle nejmodernějších poznatků vědy se všemi benefity, které to s sebou přináší,“ uvedl Kolář.
Úhradovou vyhlášku na příští rok kritizují i zástupci nemocnic.