Projekt VZP a expertů má ukázat případné rezervy v léčbě diabetu
Odhalit případné rezervy v léčbě pacientů s diabetem a zvýšit tak účinnost této léčby by měl projekt, který společně spustily Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), Česká diabetologická společnost (ČDS) a Společnost všeobecného lékařství (SVL). Přihlášení lékaři a jejich pacienti nebudou podléhat limitům na vybrané léky a VZP nebude regulovat ani vyžádaná vyšetření. Projekt novinářům představili šéf pojišťovny Pavel Horák a předseda ČDS Milan Kvapil.
Akce má pomoci zjistit, zda jsou miliardy korun vynakládané ročně na léčbu DM utráceny efektivně a zda se pacientům dostává optimální péče. Do poloviny května se do projektu přihlásilo 97 praktických lékařů a 53 diabetologů. Pacienty, u nichž budou experti podrobně sledovat a vyhodnocovat průběh a efekt léčby, vybírají právě praktici. Zatím je zaregistrováno kolem tisícovky lidí.
Získané informace budou mít podle Horáka vliv na konkrétní stanovení úhrad v diabetologii. VZP chce podle něj do budoucna hradit všechny potřebné léčebné náklady, "samozřejmě za rozumnou cenu".
V České republice se léčí s DM přibližně 750.000 lidí, 7,5 procenta populace, Kvapil dnes uvedl, že dalších 100.000 až 200.000 touto nemocí trpí, aniž o tom ví, a to prý jde o optimistický odhad. Lidé by proto podle něj rozhodně měli chodit na preventivní prohlídky.
Lékaři v souvislosti s počtem pacientů s diabetem hovoří o epidemii. Důležitým prvkem léčby je kromě medikamentů i úprava životního stylu, je třeba se pohybovat, pravidelně a zdravě se stravovat.
Pilotní projekt, o němž Horák a Kvapil hovořili, by měl také podpořit spolupráci mezi praktickými lékaři a diabetologickými ambulancemi. Kvapil i ředitel VZP upozornili na to, že výdaje na léčbu DM stále rostou a přesná data z projektu umožní racionální kontrolu vynakládání těchto prostředků.
Zdroj: ČTK