Projekt IZIP by měl dostat další šanci
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Projekt elektronických zdravotních knížek, který už stál více než 2 miliardy korun, a zatím se do něj zapojilo kolem 2,5 milionů lidí, se podle těch, kdo se podíleli na jeho vzniku, osvědčil a měl by dostat další šanci přes otázky a pochybnosti, které ho provázejí. Ministr zdravotnictví se ale s premiérem dohodli, že projekt IZIP v řádu měsíců skončí. Několik faktorů, které k tomu přispěly, připomněl v rozhovoru pro Radiožurnál člen Správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, poslanec za ODS Boris Šťastný.
Boris ŠŤASTNÝ, člen Správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny; poslanec /ODS/:
Bohužel se na něm prodělalo díky tomu, že se nepodařilo za více než 10 let žádné z politických reprezentací zajistit, aby existovala povinnost poskytovatelů zdravotní péče se zapojit do systému elektronického zdravotnictví. Druhý důvod je ten, že se od začátku uvažovalo s projektem zajišťovaným třetí stranou a nikoliv přímo Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.
Veronika SEDLÁČKOVÁ
Upozorňuje předseda poslaneckého výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný. Opoziční sociální demokracie tvrdí, že projekt IZIP je další ukázkou tunelování veřejných prostředků a žádá, aby ho prověřila speciální sněmovní komise. Ta by podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha měla zkoumat samotné počátky projektu, jak se pokusila poslanecká komise už před 6 lety.
David RATH
Tehdy ale bylo vytunelováno nějakých zhruba 400 milionů, dnes už jsme na 2 miliardách. To znamená, my bychom rádi, aby Poslanecká sněmovna udělala další vyšetřovací komisi, která by přesně zmapovala ty finanční toky a odhalila, k čemu všemu tam docházelo a dochází.
Veronika SEDLÁČKOVÁ
Tvrdí David Rath z ČSSD. Na telefonu je Adriana Krnáčová, předsedkyně Správní rady Českého zdravotnického fóra obecně prospěšné společnosti, která se věnuje otázkám, na kolik transparentní jsou projekty v tomto resortu. Dobrý den, paní Krnáčová. ....Dospěly podle vás nejasnosti s toky peněz projektu IZIP tak daleko, že je lepší ho ukončit?
Adriana KRNÁČOVÁ, předsedkyně Správní rady Českého zdravotnického fóra:
Těžko říct, nikdo do toho nevidí, každopádně co říkal pan předseda Šťastný, určitě, určitě je pravda, že se, že ty náklady jsou příliš vysoké a ty výnosy, respektive jako ten výsledek skoro žádný, protože ta povinnost tam neexistuje. Takže nelze říct, já teda neumím říct, že zda toky, peněžní toky byly transparentní, nebo nikoliv, každopádně ten systém je velice drahý.
Veronika SEDLÁČKOVÁ
Nakolik souhlasíte se zakladateli celého toho projektu IZIP a s europoslanci, kteří, například panem Cabrnochem, kteří teď říkají, že ten projekt byl životaschopný a že je to jen politické rozhodnutí současného premiéra a ministra zdravotnictví, že je to zbytečné rušit elektronické knížky.
Adriana KRNÁČOVÁ
Samotná, samotné elektronické knížky jako koncept, to je správná věc, protože tímhle, tímhle směrem se ubírá /nesrozumitelné/ zdravotnické systémy ve světě, nicméně důležité je se dívat na to, jakým způsobem se to dělá. Pan doktor Cabrnoch může mít pravdu jedině v tom, že v podstatě je to dobrá idea, nicméně to, aby se za 10 let v podstatě změnila legislativa a přinutila, respektive zpovinostnila elektronický zápis, to není, to není otázkou současného premiéra, nýbrž jako celé politické reprezentace, která v průběhu 10, posledních 10 let se zdravotnictví věnovala. Takže včetně pana doktora Cabrnocha a pana doktora Ouzkýho.
Veronika SEDLÁČKOVÁ
Tedy si myslíte, že by bylo záhodno, aby se v české legislativě objevila ta povinnost pro lékaře, aby se zapojili do elektronické dokumentace?
Adriana KRNÁČOVÁ
Dříve nebo později to určitě bude i potřeba, nicméně předem je potřebné vyřešit několik věcí, například celkovou architekturu elektronické zdravotní dokumentace, pak on-line, on-line přístup a samozřejmě synchronizaci těhle dat, tohle pochopitelně bohužel IZIP neřešil, pak samozřejmě je potřebné vyřešit bezpečnost dat, které, tam si nemyslím, že až tak je velký problém, protože v současné době papírová forma je možná ještě nebezpečnější jako elektronická podoba, která by mohla například jako probíhat již přes datové schránky, což je v podstatě fikce podpisu a tím pádem ty data jsou zabezpečené, nicméně myslím si, že je ještě hodně práce na tom, jakým způsobem se bude elektronická zdravotní dokumentace provozovat v České republice, protože to není jenom rozhodnutí ministerstva nebo nějakého komerčního subjektu, tam skutečně je potřebné, aby se, aby si sedly všechny participační skupiny a domluvily se na tom procesu a to myslím, že bude celkem bolestivé.
Veronika SEDLÁČKOVÁ
Které z ekonomických aspektů projektu IZIP podle vás budily největší nebo řekněme oprávněné podezření, já mám namysli třeba i tu švýcarskou firmu, která drží v současné době 49 procent v celém projektu?
Adriana KRNÁČOVÁ
Určitě tam v podstatě tím, že, tím, že VZP koupila 51 procent, to ještě neznamená, že má rozhodovací majoritu. Pokud vím, tak v podstatě rozhoduje dvě třetiny akcionářů, tím pádem jako myslím, že VZP by neměla rozhodovat majoritu, takže by nemohla udělat to, co by potřebovala udělat. Samozřejmě pak je, je tam i sporné náklady 1,83 miliard s počtem záznamu v systému, kterých je asi 187 milionů, a většinou představují léky, to znamená, že jeden záznam IZIPu dosud vyšel na 10 korun a při propočtu na 2,5 milionů zaregistrovaných pacientů je poměr přes 700 korun na pacienta, což si myslím, že je celkem hodně. A ještě k tomu, když připočteme to, že se to týká jenom některých pacientů, tak si myslím, že ten systém není funkční v současné době.
Veronika SEDLÁČKOVÁ
A paní Krnáčová, kdo podle vás nese hlavní zodpovědnost, jestli se to dá shrnout jednoduše, osobně, za to, že se veřejné prostředky v řádu dvou miliard utopily v IZIPu a teď končí celý ten projekt.
Adriana KRNÁČOVÁ
Já nevím, myslím, že ten, který schvaloval prostředky, které se do IZIPu nalejvaly, tak ti nesou hlavní odpovědnost, kdo to konkrétně je, to nevím, ale pravděpodobně to nebudou soukromé osoby.
Veronika SEDLÁČKOVÁ
Myslí si Adriana Krnáčová, předsedkyně Správní rady Českého zdravotnického fóra. Já děkuji, na shledanou.
ČT
Zdroj: ČT