Přeskočit na obsah

Projekt elektronické komunikace uspoří pojištění stamiliony korun

Stamilionové úspory zdravotnímu pojištění za léky vydané na falešné recepty nebo poskytnuté na recept lidem, kteří žádné pojištění nemají, přinese projekt elektronické komunikace. Dohodli se na něm ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák a prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. VZP na něj dá zhruba deset milionů, počítačový program však využije i pro další projekty, řekl novinářům Horák.

Lékárny, které do projektu vstoupí, budou moci přímo ověřovat správnost receptů. Zkrátí se doba, po kterou trvá oprava běžných chyb, a podaří se odhalit recepty pro lidi bez pojištění. Horák uvedl, že VZP dala za tři čtvrtletí loňska téměř 16 miliard korun za 40,6 milionu receptů, jedno procento bylo chybných. Většina chyb ale spočívala ve špatně vyplněném rodném čísle pojištěnce či chybné identifikaci předepisujícího zařízení. Minimum bylo falešných.

Havlíček upřesnil, že v Česku je 2400 lékáren, elektronickou komunikaci vyzkoušejí podle něj v pilotní fázi desítky až stovky. Od května bude dostupná pro všechny lékárny. Budou moci okamžitě zjistit, zda a u jaké pojišťovny má pacient platné zdravotní pojištění. Ověří správnost údajů o zařízení, jež recept vystavilo a platnosti jeho smlouvy s VZP.

Havlíček ocenil přínos pro lékárny. Kvůli receptům s chybami přicházejí nyní lékárny o peníze. Pojišťovny jim nemohou proplatit recepty, které jsou vystaveny na neexistujícího pojištěnce nebo pacienta bez zdravotního pojištění. Problém je podle Havlíčka zejména u cizinců, jejich recepty jsou pro lékárnu vždy "potenciálně nebezpečné". Havlíček očekává, že novou službu využijí právě z těchto důvodů nejvíce lékárny v průmyslových zónách, kde je hodně zahraničních dělníků, a tedy nejvíce "rizikových" receptů

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…