Projekt CRAB přispěje k léčení myelomu už v rané fázi
Téměř tři čtvrtiny pacientů s mnohočetným myelomem se začnou léčit pozdě. Rozpoznat toto zhoubné onemocnění krvetvorby totiž není snadné. Nemoc je v Česku poměrně vzácná, postihne ročně jen 300 až 400 lidí. Lékaři v běžných ambulancích se tak s ní setkají výjimečně. Navíc příznaky jako bolesti zad jsou i u jiných chorob. Mnohdy obejde pacient více lékařů a podstoupí řadu vyšetření, než se nemoc odhalí.
Primář Jan Straub z první interní kliniky hematoonkologie Všeobecné fakultní nemocnice ČTK řekl, že nyní trvá měsíce, než se pacient dostane ke správné léčbě. I proto se u 20 procent nemocných najdou už při odhalení nemoci závažná nevratná poškození kostí nebo ledvin.
Pod záštitou České hematologické společnosti vytvořila Česká myelomová skupina projekt CRAB. Cílem je zkrátit dobu mezi prvními příznaky a stanovením nemoci. Více pacientů by mělo začít s léčbou už v rané fázi. Zlepší to jejich vyhlídky i kvalitu života.
Název projektu CRAB připomíná počáteční písmena hlavních příznaků mnohočetného myelomu. Z angličtiny C jako zvýšená hladina vápníku v krvi (Calcium), R jako postižení ledvin (renal), A jako anémie (chudokrevnost) a B jako změny na kostech (bone).
Projekt odstartoval v dubnu 2007 průzkumem znalostí lékařů o diagnostice a léčbě. Téměř 70 procent jich už někdy mělo v ordinaci pacienta s mnohočetným myelomem. Dvě třetiny věděly, že pacienta s podezřením na tuto nemoc mají poslat k hematologovi. Prakticky všichni měli technické možnosti zajistit základní vyšetření. V projektu putovaly do všech ordinací letáky s informacemi o příznacích nemoci a doporučenými vyšetřeními.
Zdroj: