Projekt chce v hradeckém kraji rozšířit užívání defibrilátorů
Nový projekt by měl v Královéhradeckém kraji pomoci rozšíření automatických externích defibrilátorů (AED), přístrojů, které pomohou při resuscitaci lidí s poruchami srdečního rytmu. Zatím je mají pouze některá zařízení, projekt chce jejich počet zvýšit. Novinářům to řekl jeho autor a primář broumovské nemocnice Jiří Veselý.
"Budeme se snažit, aby se v kraji konala školení s použitím tohoto přístroje, který mohou použít laici a který dokáže zvrátit poruchu srdečního rytmu," řekl Veselý. Podle něj příprava projektu začne na podzim, jeho autoři chtějí na školení získat peníze z evropských fondů.
Kromě školení bude také potřeba pomoci vybrat vhodná místa, kde budou přístroje umístěny a najít na jejich pořízení peníze. "Přístroje by ale byly zbytečné, kdyby s nimi nikdo neuměl pracovat," řekl Veselý. Podle něj by AED měly být v budoucnu rozmístěny například v domovech důchodců a na velkých úřadech, velkých nákupních centrech. Pořízení jednoho přístroje stojí několik desítek tisíc korun.
Podle odborníků je v případě aplikace elektrického výboje do tří minut od srdeční zástavy možné obnovit správný srdeční rytmus u 70 procent postižených, při desetiminutové prodlevě klesá šance na úspěch pod deset procent. V republice jsou přístroje k dispozici například na ruzyňském letišti a od letošního dubna v budovách brněnského magistrátu.
Projekt na rozšíření užívání AED v Královéhradeckém kraji navazuje na roční projekt Vzdělávání školitelů resuscitace a život zachraňujících úkonů, při kterém odborníci v kraji proškolili v oblasti záchrany životů 218 zaměstnanců nemocnic a sociálních zařízení. "Setkali jsme se například s tím, že personál domova důchodců nevěděl, jak postupovat při resuscitaci. Většina z proškolených také ocenila možnost nácviku záchrany života," řekl Veselý. Potřebných 1,9 milionu korun na náklady projekt získal z evropských fondů.
Zdroj: ČTK