Prof. Syka slaví životní jubileum
Prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.,přední světový odborník ve výzkumu sluchu a v patologii sluchové funkce, profesor fyziologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a vedoucí Oddělení neurofyziologie sluchu v Ústavu experimentální medicíny AV ČR,se narodil v Praze v roce 1940.
Prof. Syka vybudoval v Ústavu experimentální medicíny AV ČR školu výzkumu sluchové funkce mozku známou v celém odborném světě. Vědecký tým oddělení pod jeho vedením spolupracuje s předními klinickými pracovišti v ČR na uplatnění vědeckých výsledků v praxi. Prof. Syka také přispěl v posledních pětadvaceti letech významný způsobem k transformaci české vědy na moderní uznávanou disciplínu. Zajímá se také o moderní bioetiku (v současné době je členem Mezinárodní bioetické komise UNESCO) a věnuje se výchově mladých vědců (založil Kurs základů vědecké práce v Akademii věd).
Pod vedením prof. Syky bylo v Praze uspořádáno několik významných lékařských kongresů (např. v r. 1996 předsedal Evropskému audiologickému kongresu, v r. 2003 byl presidentem organizačního výboru Světového kongresu neurověd IBRO v Praze, v letech 1980 až 2003 uspořádal v Praze čtyři významná mezinárodní symposia zaměřená na sluch, v roce 2010 mezinárodní konferenci Inner Ear Biology Workshop), je členem edičních rad 5 mezinárodních časopisů.
Již třetí rok za sebou přijíždějí začátkem června do Prahy američtí studenti z lékařské fakulty univerzity v Connecticutu, aby se školili v metodikách výzkumu sluchu v jeho laboratoři. Prof. Josef Syka je rovněž známým popularizátorem české vědy a zakladatelem akce Týden mozku, kdy každoročně v březnu předávají přední čeští odborníci nové poznatky o výzkumu mozku a nervových poruchách posluchačům, mezi nimiž převažují studenti středních škol.
Jeho život je nerozlučně spojen s Akademií věd České republiky. Po studiích na gymnáziu v Litoměřicích a dvou letech (1957-59) tvrdé práce jako pomocný dělník na stavbě a v lomu z kádrových důvodů, byl přijat na lékařskou fakultu v Praze a ve svých dvaceti letech nastoupil jako studentská vědecká síla do laboratoře našeho významného neurofyziologa Jana Bureše ve Fyziologickém ústavu ČSAV, ve stejném ústavu absolvoval vědeckou aspiranturu po ukončení lékařské fakulty.
V r. 1975 se stal vedoucím laboratoře výzkumu sluchové funkce v nově zakládaném Ústavu experimentální medicíny ČSAV, jeho laboratoř získala postupně renomé ve výzkumu sluchu ve světě a do Prahy přijížděli pracovat hosté ze zahraničí. Doktorát věd v oboru neurofyziologie však mohl obhájit až v roce 1991, ve stejném roce byl jmenován docentem a pět let na to profesorem na 1. lékařské fakultě University Karlovy. Ústav experimentální medicíny AVČR vedl jako ředitel v letech 1994-2001.
Již během prvního roku studia se rozhodl pro svou celoživotní vášeň – studium funkce mozku. Brzy jej zaujalo studium sluchového systému mozku a vlivu hluku na člověka. V tomto oboru publikoval více než sto vědeckých prací, jejichž výsledky přispěly k objasnění funkce vnitřního ucha a sluchové dráhy, jsou ve světě uznávány a citovány, podobně jako knižní sborníky ze symposií, které v Praze pořádal. Spolupracoval a spolupracuje s mnoha našimi klinickými pracovišti v především v oboru otolaryngologie a audiologie, a to jak v problematice diagnostiky a terapie sluchových chorob tak odborného školení v audiologii. Se svými poznatky seznamuje i posluchače Filosofické fakulty UK v kurzu neurolingvistiky, stále sleduje možnosti inovací ve svém oboru, v poslední době zavedl u nás nový obor optogenetiky.
Profesor Josef Syka zastává a zastával v průběhu své kariéry četné funkce ve vedení vědeckých institucí a společností (člen výboru Fyziologické společnosti, člen Vědecké rady 1. lékařské fakulty UK, člen Vědecké rady Univerzity Karlovy, předseda dozorčí rady IKEM, člen Vědecké rady Ministerstva zdravotnictví ČR, člen Rady pro BIOCEV, člen dozorčí rady Hlávkovy nadace, člen předsednictva Agentury pro zdravotnický výzkum aj.) a rovněž v mezinárodních organizacích a společnostech ( předseda komise sluchové fyziologie při Mez. unii fyziologických věd, zástupce Akademie věd ČR v Mez. unii pro výzkum mozku IBRO, člen výkonného výboru European Science Foundation, člen řídícího výboru European Heads of Research Councils, člen High Level Group on Joint Programming při EU, aj.).
Je nositelem četných medailí a ocenění, např. je čestným členem Italské audiologické společnosti, v r. 2004 byl zvolen členem Academia Europea, Ruská akademie věd mu udělila v r. 2009 čestný doktorát, ve stejném roce mu udělila Akademie věd čestnou oborovou medaili J.E. Purkyně za zásluhy v biomedicínských vědách a v letošním roce čestnou medaili De scientia et humanitae optime meritis., od r. 2010 má stříbrnou medaili Univerzity Karlovy .
Připomeňme, že v letech 1993–2000 byl místopředsedou Rady vlády pro výzkum a vývoj, v letech 2000 až 2008 předsedou Grantové agentury České republiky a také dlouholetým členem Akademické rady AV ČR. Založil Českou společnost pro neurovědy, jejímž byl po mnoho let předsedou a je také zakládajícím členem České lékařské akademie.
Manželkou je vědkyně, prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Mají spolu dva syny Ing. Josefa Syku a MUDr. Michaela Syku.
tisková zpráva UEM AVČR
Zdroj: UEM AVČR