Proč ženy dostávají méně
Rozdíly mezi příjmem lékařů a lékařek se vs Spojených státech přitom stále více prohlubují. V roce 1999 se platy mužů a žen v medicíně lišily pouze o 3 600 USD.
Na rozdíl od situace před 50 lety, kdy medicína byla doménou především mužů, tvoří dnes ve Spojených státech ženy polovinu všech studentů medicíny a třetinu všech praktikujících lékařů. Anthony Lo Sasso, Ph.D., profesor zdravotní politiky a správy z Univerzity v Illinois–Chicago, a jeho kolegové se domnívají, že lékařky vydělávají méně kvůli tomu, že mají nastavené výhodnější pracovní podmínky tak, aby byly zároveň schopné plnit i roli matky. Představitelky American Medical Women's Association (AMWA) to ale vidí úplně jinak. Dle jejich názoru stojí za rozdílným finančním ohodnocením genderová předpojatost.
„Problém diskriminace není za námi, genderová propast se zdaleka nezavřela, je před námi ještě hodně práce,“ říká prezidentka AMWA, Eliza Lo Chin, MD.
Narůstá generová předpojatost?
Publikovaná studie byla založena na datech sebraných od zhruba osmi tisíc lékařů a lékařek, kteří ukončili „residency and fellowship“ program v New Yorku a začali svoji pracovní lékařskou dráhu mezi lety 1999 a 2008. Pokud vezmeme v úvahu čistě nominální rozdíl nástupních platů, činil v roce 1999 v neprospěch lékařek 21 800 USD (muži si vydělali 173 400 USD a ženy 151 600 USD), v roce 2008 pak byl rozdíl 35 300 USD, opět v neprospěch žen (muži brali 209 300 USD a ženy se posunuly na hranici platu mužů z roku 1999 a vydělaly 174 000 USD).
Pokud byly platy bez další adjustace zprůměrovány za celých devět let, rozdíly výdělků mužů a žen se týkaly v podstatě téměř všech specializací, např. rodinný lékař si vydělal o 6 % více než rodinná lékařka, kardiolog pak o 11 %.
Rozdíly se však ukazují i v případě, pokud počítáme výši výdělků s ohledem na lékařskou specializaci, ale také s ohledem na počet odpracovaných hodin týdně. Tento fakt je důležitý především proto, že lékařky mají často kratší pracovní dobu než muži. „Nemůžeme říci, že důvodem platových rozdílů nejsou rozdíly mezi pohlavími, zároveň jsme však daleci tvrzení, že toto je jediné vysvětlení,“ říká Dr. Lo Sasso.
„Je těžké přijmout, že genderová předpojatost narůstá. Naše hypotéza se ubírá spíše tím směrem, že ženy-lékařky, nikoli však všechny, jsou ochotné směnit nižší plat za větší pracovní flexibilitu,“ spekuluje dr. Lasso a dodává, že míněnou flexibilitou mohou být např. noční a víkendové služby či služby na telefonu.
Ženy obětují mnohem více, než je třeba
Platový rozdíl 16 819 USD znamená podle vedoucí představitelky AMWA jediné – diskriminaci ženského pohlaví. Podle Dr. Lindy Brodsky se zdravotnická zařízení netají tím, že ženám lze zaplatit méně. Zároveň přiznává, že zaměstnavatelé nabízejí ženám podmínky příhodné pro péči o rodinu. Nicméně „ženy obětují mnohem více než je nutné,“ dodává. „Je třeba, aby se měly vždy na pozoru! Navíc lékařky, které se snaží o svých platech vyjednávat, často ztratí práci, protože zaměstnavatelé je posuzují „genderovými“ brýlemi jako příliš „náročné“.“ Dr. Brodsky k tomu dodává, že ona dostala vyšší plat až ve chvíli, kdy si najala muže, který za ni vyjednával.
Prezident skupiny Merritt Hawkins, která se zabývá umísťováním nově přicházejících lékařů a lékařek do praxe, si však nemyslí, že by k nějaké diskriminaci docházelo.
„Nemohu říct, že bych se s diskriminací v každodenní praxi nějak výrazně setkával. Nároky na lékaře a lékařky jsou dnes tak vysoké, že rozdíly mezi pohlavími se stírají nebo alespoň naprosto minimalizují. V minulosti, kdy lékařek byl spíše nedostatek, byli někteří zaměstnavatelé dokonce ochotni zaplatit peníze navíc jen proto, aby k nim lékařka nastoupila.“
(ija), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz