Problém domácí hospicové péče
Česká legislativa vůbec nepočítá s domácí hospicovou péči o umírající, a její poskytovatelé proto nedostávají od zdravotní pojišťovny žádné peníze ani za odborné zdravotní služby. Sdělila prezidentka Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Marie Svatošová. Mobilních domácích hospiců, které jsou v zahraniční rozšířené, existuje v ČR jen několik málo. Lidem blížícím se ke konci života pomáhají snášet bolesti v jejich vlastním domácím prostředí a v kruhu rodiny. Za klienty přicházejí zdravotníci i školení dobrovolníci, kteří v případě potřeby pomáhají i rodinným příslušníkům.
Žádný z mobilních hospiců není podle Svatošové dokonalý, protože legislativa není v pořádku. Po 11 letech se podařilo do zákona o zdravotním pojištění prosadit ustanovení o paliativní a symtomatické péči, která je poskytovaná umírajícím lidem ve speciálních lůžkových zařízeních, tedy lůžkových hospicích. Odvádějí dobrou práci, ale musí improvizovat, dodala.
Svatošová uvedla, že ani ona sama nemá úplně jasno v tom, jak by hospicové domácí služby měly být definovány. Pokročilost choroby pacientů je různá. "Někdy po několik měsíců stačí návštěva jednou týdně a je třeba poskytovat rodině spíše podporu a půjčovat jí různé pomůcky. Pak je třeba chodit obden nebo denně. Nakonec možná nastane situace, kdy je nutné poskytovat péči nonstop. Proto asi bude třeba vytvořit kategorizaci stavu pacientů," řekla prezidentka asociace.
ČR potřebuje zhruba 500 lůžek v zařízeních pro umírající pacienty, ale v českých hospicích je přibližně jen polovina potřebných míst. Podle mezinárodních zkušenosti by mělo existovat pět hospicových lůžek na 100.000 obyvatel. To však platí za předpokladu dobře rozvinuté sítě mobilních domácích hospiců.
V Praze, kde žije více než milion lidí, je jeden hospic s 25 lůžky a občanské sdružení Cesta domů provozuje v hlavním městě jediný mobilní hospic, který ročně poslouží stovce umírajících lidí. To je kapacita, která podle Svatošové nedokáže pokrýt reálnou potřebu.
Ředitelka pražského domácího hospice Cesta domů Martina Špinková řekla, že stejnojmenné občanské sdružení financuje poskytovanou péči z grantů a darů sponzorů. Loni provoz stál 8,5 milionu korun a je obtížné takovou částku sehnat.
V ČR je v provozu deset lůžkových hospiců, další před dokončením je v Ostravě. V Čerčanech jsou postaveny zatím obvodové zdi prvního hospice ve Středočeském kraji.
Dva mobilní hospice jsou v Ostravě. Jeden provozuje obecně prospěšná společnost Ondrášek a druhý charita. Na Benešovsku poskytuje mobilní hospicové služby občanské sdružení Tři.
Tři čtvrtiny Čechů si přeje zemřít doma, ale většina dlouhodobě nemocných pacientů umírá v nemocnicích nebo léčebnách pro dlouhodobě nemocné. V hospicích zemře necelé jedno procento nemocných.
Onkoložka Eva Hvížďalová, která 30 let působila v USA a nyní poskytuje odborné rady mobilnímu hospici Cesta domů a občas pracuje v litoměřickém lůžkovém hospici, řekla, že v přibližně polovina Američanů umírá doma. I menší města mají lůžkové i domácí hospice, jejich péči hradí zdravotní pojišťovny.
První český hospic vznikl v roce 1995 v Červeném Kostelci.
Zdroj: ČTK