Pro dlouhodobý pobyt budou cizinci povinni mít české pojištění
Praha - Cizincům dlouhodobě pobývajícím v Česku již od 1. ledna příštího roku nebude stačit zdravotní pojištění uzavřené s pojišťovnami v zemi jejich původu. "Nově budou mít povinnost uzavřít cestovní zdravotní pojištění pouze u českého subjektu oprávněného provozovat tuto činnost," oznámila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Změnu přináší novela zákona o pobytu cizinců. Podle neziskových organizací však nová úprava cizince zbytečně diskriminuje.
Dosud byli cizinci ze zemí mimo EU pobývající v ČR přes 90 dní povinni mít pojištění na úhradu nákladů léčení či převozu ostatků v případě úmrtí ve výši plnění minimálně 30.000 eur (asi 780.000 korun); pojistit se však mohli již v zemi svého původu. Nyní vízum nedostanou bez pojištění u českých ústavů.
Cizinecká policie čelila opakovaně kritice zato, že od žadatelů o povolení k pobytu údajně přijímala podvodné či nelegální zdravotní pojistky ze třetích zemí, a to zejména z Ukrajiny. Kritici uváděli, že na falešná potvrzení o zdravotním pojištění doplácejí především české nemocnice, které sice cizince ošetří, ale tuto péči jim nikdo neproplatí. Přicházejí tak o desítky milionů korun ročně.
Už v roce 2007 psala média o tom, že cizinecká policie uznává cizincům zdravotní pojištění od neautorizovaných firem, které k tomuto podnikání nemají v Česku povolení. Tehdy se prý zfalšované doklady daly pořídit za 600 až 1000 korun, mnohdy i přímo na policejních úřadovnách.
Cizinci budou muset při kontrole na požádání policistům nejen ukázat doklad o uzavření pojištění, budou muset mít i doklad o jeho zaplacení za celou dobu pobytu předem. Pavel Čižinský z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva ČTK řekl, že povinné pojištění cizince může přijít přibližně na 5000 korun za rok.
"Komerční pojišťovny, které cizince pojišťují, si vylobbovaly pro ně výhodnější podmínky," uvedl Čižinský. Příjmy pojišťoven z pojistného podle něj totiž mnohonásobně převyšují peníze, které za léčby cizinců zaplatí. Toto pojištění je podle něj přitom často pouhou formalitou.
"Cizinec ukáže doklad policistovi, ale když je nemocný, tak vezme hotovost a jde za doktorem. Nebo nechodí vůbec, protože nemá peníze," prohlásil Čižinský. Podmínky pojištění jsou totiž podle něj pro cizince obvykle velmi nevýhodné, často na jeho základě mají nárok na pomoc nanejvýš v případě ohrožení života.
Čižinskému dále vadí, že nová úprava vstoupí v platnost bez přechodných ustanovení. "Cizinci, kteří teď mají dopředu zaplacené (zahraniční) pojištění, si najednou budou muset znovu koupit další pojištění u některé z českých pojišťoven," dodal Čižinský.
Povinnost uzavřít komerční zdravotní pojištění nemají pouze cizinci, kteří jsou v pracovním poměru u českého zaměstnavatele, a proto jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění. Cizinci ze zemí mimo EU, kteří v ČR sami podnikají, však na účast ve veřejném zdravotním pojištění nemají nárok.
Lidé z neziskových organizací pomáhajících cizincům odhadují, že kdyby cizinci podnikající v Česku mohli být pojištěni za podmínek jako čeští občané, do systému by ročně přinesli navíc asi 400 milionů korun. Tito migranti totiž většinou bývají ekonomicky aktivní a mladí lidé, kteří bývají zdravější než průměr populace.
ČTK, Jiří Janda
Zdroj: ČTK