Přístrojová komise: klíčové informace zůstávají tajné
Jako důkaz transparentního přístupu ke zdravotnictví poukazuje Svatopluk Němeček na obnovení ministerské přístrojové komise. Jak ale zjistila redakce Medical Tribune, činnost této komise transparentní vůbec není. Žádosti o nákup zdravotní techniky zůstávají nadále utajené, stejně jako zdůvodnění ministerstva, proč nákup daného přístroje schválilo.
Dnes je zdravotnictví transparentnější než dříve, zdůvodňoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček před dvěma týdny svůj požadavek na navýšení plateb za státní pojištěnce. „Ministerstvo podniká opatření, kterými chce zprůhlednit a zpřehlednit finanční toky v systému. Příkladem je obnovení přístrojové komise, která dbá na smysluplné nakupování drahé techniky,“ uvedl ministr Svatopluk Němeček.
Oblast nákupů drahé přístrojové techniky v nemocnicích v minulosti nechvalně proslavily předražené nákupy přes tzv. kompletátorské firmy. Vybavení onkocenter, traumacenter, kardiocenter z evropských peněz prošetřovalo několik auditů, kontrola iniciovaná Evropskou komisí prokázala předražení nákupů v některých nemocnicích.
Obnovení přístrojové komise na ministerstvu zdravotnictví mělo podobnému plýtvání z veřejných peněz zabránit. „Komise projednává návrhy na umístění a provoz přístrojových zdravotnických prostředků, hrazených z veřejného zdravotního pojištění prostřednictvím výkonů na nich poskytovaných, nebo jde‑li o nákup přístrojů s poskytnutím dotace ze státního rozpočtu. Komise posuzuje žádosti o umístění a provoz přístrojů s pořizovací cenou nad 5 milionů Kč,“ popisuje náplň kontrolního orgánu mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.
Dodává, že díky činnosti komise zdravotnictví rozhodně ušetří. „Odhadované úspory jsou do dnešního dne ročně cca 285 milionů. Celkem bylo dosud vydáno třináct negativních stanovisek, z toho se dá tedy odhadnout, kolik by stál provoz přístrojů, které komise zamítla,“ dodává mluvčí MZ.
Vyplněné žádosti jako předmět obchodního tajemství
Proč ministerstvo zamítlo nákup jednoho přístroje a povolilo nákup druhého, však není možné ověřit. Formuláře, které musí žadatel vyplnit, přitom obsahují kritéria, podle kterých by se nutnost zakoupení techniky dala posoudit. Mezi tato kritéria patří například odhad roční produkce výkonů na tomto zařízení, odhad roční produkce bodů na tomto zařízení, předpokládané časové využití přístroje (hod/rok), zda je zajištěno personální zabezpečení pro předpokládané časové využití přístroje, odhad ročních nákladů na spotřební materiál pro toto zařízení, zda instalace přístrojového vybavení vyžaduje nějaké další náklady (stavební, datové, instalační), odhad ročních nákladů na veškerý pozáruční servis pro toto zařízení a zda instalace přístrojového vybavení vyžaduje zvýšení počtu personálu. Další kritéria lze najít na vzorovém formuláři na webu ministerstva.
To, jak jednotliví žadatelé odpověděli, však zůstává veřejnosti utajeno. Podle ministerstva zdravotnictví jsou tyto informace předmětem obchodního tajemství. „Konkrétní vyplněné formuláře žadatelů nejsou zveřejňovány, slouží pro potřeby členů komise při posuzování umístění a provozu jednotlivých přístrojů. V žádostech jsou uvedeny i skutečnosti, které by mohly být tržně využitelné třetími osobami, tzv. mají znaky obchodního tajemství,“ uvedla mluvčí.
Utajené důvody rozhodnutí i ceny
Neveřejné zůstávají také důvody rozhodnutí komise. „V současné době MZ neuvažuje o zveřejňování odůvodnění vydaných stanovisek. Kompletní zápisy z jednání komise, včetně stanovisek, zasílá MZ všem žadatelům a zdravotním pojišťovnám.“
Třetí podstatnou informací, kterou ministerstvo zdravotnictví odmítá uvést, jsou ceny schválených přístrojů. Ministerstvo zdravotnictví to odůvodňuje tím, že komise má v současné době k dispozici pouze předpokládané ceny, které jsou pouze orientační a uvedené žadateli na základě orientační nabídky od dodavatelů v průzkumu trhu.
„Z praxe vyplývá, že konečné vysoutěžené ceny jsou vždy nižší, a bylo by proto zavádějící tyto ceny kdekoli prezentovat. MZ připravuje novelu statutu a jednacího řádu komise, ve které bude nově stanoven požadavek, aby žadatelé oznámili komisi konečné ceny, které budou vysoutěženy v souladu s příslušnými ustanoveními zákona o veřejných zakázkách. Za důležité však považujeme hodnotit úspory spíše než pohledem na předpokládanou pořizovací cenu přístroje pohledem uspořených výdajů ve smyslu úhrady výkonů z prostředků veřejného zdravotního pojištění v dalších letech. Ceny jednotlivých přístrojů, vzhledem k výše popsaným důvodům, MZ prozatím nezveřejňuje,“ uzavírá mluvčí ministerstva zdravotnictví.
Zdroj: Medical Tribune