Přísnější nemocenská
První tři dny nemoci budou zřejmě lidé bez dávek. Takovou změnu obsahuje novela zákona o nemocenské, kterou chystá ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Celkově chce také snížit dávky při krátké chorobě.
Dlouhodobě a vážně nemocným vláda naopak dávky zachová či dokonce zvýší. Zákon by měl platit od ledna 2008. Není ale jisté, jestli se Nečasovi podaří jeho záměry uskutečnit. Nejprve o nich totiž bude muset přesvědčit levici, která má v dolní komoře stejný počet hlasů jako koalice.
"Očekávám, že to přinese úspory v řádu miliard korun. Záleží na tom, jak reforma zabere a kolik lidí dávky přestane zneužívat," řekl Nečas. Ministerstva financí a práce očekávají, že celkově by se mohlo ušetřit až 12 z 35 miliard, které nyní stát na neschopenkách vyplácí. Tedy celá třetina výdajů.
Nečas pracuje i na další výrazné změně. Všechny firmy s méně než 50 zaměstnanci dostanou šanci vyvázat se z povinnosti proplácet svým lidem první dva týdny nemoci. Původní návrh - připravený ještě kabinetem Jiřího Paroubka (ČSSD) - dával tuto možnost jen malým podnikům s méně než 25 lidmi. Právo vybrat si mezi nižšími odvody spojenými s povinností proplácet neschopenku a tím, že se o to, tak jako dosud, nebudou vůbec starat, tak získá 95 procent firem.
Nečas předloží do vlády i návrh na stropy pro platby zdravotního a sociálního pojištění. Česko je jedinou zemí EU, která je dosud nemá. Od příštího roku by měly být od pojistného osvobozeny příjmy nad pětinásobek průměrného platu - tedy přibližně nad 100.000 korun měsíčně. V dalších letech by se mělo dále snižovat až na trojnásobek průměrného příjmu.
Česko má nejvíce lidí na neschopenkách z celé Evropské unie. Ze 100 Čechů jich v roce 2005 chybělo každý den v práci 6,13.
Zdroj: ČTK