Přeskočit na obsah

Primář: Uším hrozí v létě řada nebezpečí

Uším hrozí v letních měsících v přírodě řada nebezpečí. Na slunci se nejčastěji u celého těla spálí, protože lidé si je zapomínají namazat ochranným krémem. Sluch ohrožuje voda, která zůstala v uchu po koupání, i přetlak při potápění. Nebezpečný je hmyz v uchu, stejně jako dunění letních diskoték či zaléhání uší v letadle cestou na dovolenou a zpět. ČTK to řekl primář oddělení ORL Nemocnice Na Homolce Jan Paska.

"Ve zvukovodu běžného anatomického tvaru voda po koupání nezůstává a problémy člověku nedělá. Potíže nastávají, když je zvukovod zúžen ušním mazem, nebo jsou v něm kostěné výrůstky," uvedl primář.

Ve zdravém uchu se ušní maz neshromažďuje, posouvá se ven. Pokud je ale systém narušen, vzniká mazová zátka. Když pak vnikne do ucha voda, ucpe se i zbytková štěrbina a ucho zalehne. Povrchové napětí drží vodu uvnitř, sama nevyteče. Zásah lékaře je nutný. "Proto se nemá ucho v hloubce čistit. Nejenže se tím tvoří mazový špunt, ale snadno si lze přivodit také úraz," varoval primář.

Při potápění se ucho musí vyrovnat s přetlakem z vnějšího prostředí. Než se někdo rozhodne pro tento sport, měl by s praktikem probrat svůj celkový zdravotní stav, zda je dostatečně fyzicky zdatný. Měl by se také nechat vyšetřit na ORL, poradil Paska, který je sám aktivním potápěčem.

V žádném případě by se podle něj neměl věnovat potápění člověk se špatnou funkcí Eustachovy trubice. Ta spojuje střední ucho a hltan a slouží k vyrovnávání přetlaku na obou stranách bubínku. Potápění není ani pro lidi, kteří trpí chronickým zánětem středouší nebo závratěmi, mají zúžený nebo nevyvinutý zevní zvukovod, nefunkční hrtan či prasklý ušní bubínek.

Na překážku může být rýma, polypy, obrna lícního nervu, kompletní zubní protéza, opakující se zánět středního nebo zevního ucha, těžká migréna či stav po mrtvici. V těchto případech je dobré poradit se s lékařem.

V prostoru zvukovodu může hledat útulek hmyz. "Existuje pověra, že do ucha může vlézt a ublížit škvor, ale ani ve své praxi, ani v literatuře jsem se s tím nesetkal," poznamenal Paska. Hmyz v uchu je nepříjemný. Pokud dupe po bubínku a mává křídly, která se otírají o bubínek, vytvoří hluk, při němž se postižený začne chovat pro své okolí nepochopitelně - běhá a křičí. "Jedinou možností, jak dostat hmyz z ucha, je utopit ho - to znamená nalít si vodu do ucha," poradil primář.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…