Přeskočit na obsah

Příjmy zdravotníků byly podprůměrné i před dvaceti lety

Pracovníci ve zdravotnictví mají dnes ve srovnání s celorepublikovým průměrem nižší příjmy. V loňském roce byl průměrný příjem v České republice 23 430 Kč. Zdravotníci měli loni na výplatní pásce v průměru o dva tisíce korun méně – jejich průměrný příjem činil 21 386 Kč. Na sklonku komunistické éry činil průměrný celostátní příjem 3 138 Kč, pracovníci ve zdravotnictví brali v průměru jen 3 069 Kč.

Vyplývá to z informací, které MT poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. „Před rokem 1993 bylo převažujícím způsobem financování zdravotnictví ze státního rozpočtu a rozpočtů národních výborů. Údaje za rok 1989 tedy uvádíme, při jejich prezentaci je však nutno vzít v úvahu odlišné podmínky,“ uvádí zástupce ředitelky ÚZIS ČR Mgr. Jiří Holub.

Své konkrétní zkušenosti s příjmy před 20 lety připojili i čtenáři webu Medical Tribune www.tribune.cz.

„Jako ambulantní specialistka se dvěma atestacemi a další specializací jsem se po 25 letech praxe dostala přibližně na průměrný příjem ve státě, i když pracuji v nejhůře hodnoceném oboru v Česku vůbec (dětská psychiatrie). A práce jsem měla nad hlavu,“ píše pražská lékařka MUDr. Kateřina Baziková.

„V roce 1989 jsem měla nástupní plat 1 700 Kčs. Příplatky za používání cytostatik dělaly 80 Kčs měsíčně a noční 50 Kčs za jednu službu jako pevná sazba,“ píše v diskusi zdravotní sestra podepsaná jako Jiřina. „Čtvrtletní odměny podle zásluh dosahovaly i 300 Kčs, když nebyl průšvih. Přesčasy byly placeny bez řečí – mohly jsme si vybrat, jestli chceme volno nebo peníze – každý měsíc.“

O příjmu zdravotní sestry píše také uživatelka Lenka Šnajdrová: „Můj první plat v roce 1992 byl myslím 2 680 Kč, po nástupní praxi jsem brala kolem 3 500 Kč. Škoda, že jsem si neschovávala pásky.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené