Přichází ministr na dobu značně neurčitou
Vedení resortu zdravotnictví se minulý týden ujal nový ministr. Stal se jím dosavadní náměstek ředitele FN Motol Martin Holcát. Do úřadu jej uvedl premiér Jiří Rusnok. Ten při této příležitosti nejprve poděkoval odstupujícímu ministrovi Leoši Hegerovi: „Vedl ministerstvo v nelehkých časech. I na resort zdravotnictví dopadají důsledky ekonomického poklesu, kdy dochází k poklesu výběru pojistného a zároveň k růstu nároků na zdravotní péči. Přesto se mu podařilo udržet systém v křehké rovnováze. Pan ministr Heger tak prokázal úžasný talent, jak manévrovat mezi nejrůznějšími nástrahami,“ řekl premiér. „Osvojíme si návrh ministra Hegera na zvýšení platby za státního pojištěnce. Mělo by jít o alespoň částečnou kompenzaci toho, co ze zdravotnictví odchází kvůli růstu DPH. Věříme, že parlament se bude chovat státotvorně a bude myslet na své voliče,“ pokračoval premiér. O kolik vláda bude chtít tuto částku zvýšit, zatím není jasné. L. Heger navrhl dvě varianty zvýšení – o 50 korun a o 77 korun měsíčně. Druhou prioritou bude podle J. Rusnoka řešení akutních problémů poskytovatelů péče: „I některé velké, přímo řízené nemocnice jsou na tom velmi špatně.“ Naproti tomu žádné velké legislativní změny premiér neplánuje, není na ně prostor. Odstupující ministr Heger při svém odchodu zdůraznil, že nedochází k žádnému masivnímu otřesu. „Zatím to vypadá, že předání agendy úřadu proběhne hladce, zdravotnictví poběží dál tak, jak běželo, pacienti se nemají čeho bát.“ Obrátil se i do minulosti: „Názorů na zdravotnictví uvnitř koalice bylo příliš mnoho na to, aby se systém vyvíjel rychle a přímočaře.“
Nový ministr Martin Holcát uvedl, že mandát současné vlády je omezený. „V tomto omezeném čase se ale budeme snažit udělat maximum. Chtěli bychom kontinuálně pokračovat v tom, co je připraveno. Našimi prioritami jsou práce na nové úhradové vyhlášce, snaha o odkup pohledávek pojišťoven a jak již bylo zmíněno, pokus o navýšení příspěvku za státního pojištěnce.“ Svůj úkol shrnul dvěma větami, které mají ve svém znaku nemocnice, na jejichž řízení se podílel: „Na Všeobecné fakultní nemocnici je nápis Salus aegroti suprema lex (Blaho nemocných je nade vše), FN v Motole má zase motto Sloužíme generacím. Tato dvě hesla jsou stěžejní i pro ministerstvo. Zdravotnictví je bohužel politikum a nám lékařům se to líbí čím dál méně.“
Nadstandardy jako malý bílý pes
Naopak ani ministr ani premiér nepovažují za svůj hlavní úkol vrátit do hry nadstandardy, které nedávno smetl Ústavní soud. „Na nadstandardech se vybralo 46 milionů, celý resort pracuje se stovkami miliard. Prosím, abychom o tomto problému uvažovali ve správných proporcích. Je to jako vypustit malého bílého psa – zástupné téma, kterého se všichni chytí. Měli bychom se věnovat smečce vlků, která nás skutečně ohrožuje. Jde o marginální problém,“ řekl Jiří Rusnok. Naproti tomu odcházející ministr to za okrajový problém nepovažuje. „Pokud se nadstandardy nepodaří dořešit, byla by to z mého pohledu škoda.“ Hlavní námitka Ústavního soudu, že dostupnost péče musí být vymezena zákonem a nikoli vyhláškou, je podle něj řešitelná. „Já si dovedu představit, že klidně celý sazebník výkonů by mohl být v zákonu. Alespoň by to ministerstvo nutilo se tím systematicky zabývat. V zemích s nejlepšími zdravotnickými systémy se tomu věnují celé pevné týmy o stovkách lidí, kteří úhrady neustále posuzují a dolaďují. Pokud my bychom měli takový úřad se stovkou odborníků, mohlo by to stát tak sto milionů ročně. Pokud by se díky tomu optimalizovalo rozdělování 250 miliard, tak se náklady bohatě vrátí,“ uvedl L. Heger.
Zdroj: MT