Při cestě do Egypta hrozí dvakrát vyšší riziko, že navštívíte lékaře než třeba v Řecku
Redaktor (Redaktor):
Egypt, poslední 3 roky suverénní vítěz v hitparádě zemí, ve kterých Češi nejčastěji řeší zdravotní problémy. Podle pojišťoven tu navštíví lékaře 6 turistů ze 100. Hrozí hlavně potíže spojené s trávením.
Host (Jana Ježková, lékařka asistenční služby):
V luxusních 5 hvězdičkových hotelech můžete mít kontaminovánu vodu v post mixech nebo led v nápojích, což si klienti ne vždy uvědomí.
Host (Ondřej Rušikvas, obchodní ředitel Evropské cestovní pojišťovny):
Ty průměrné škody se pohybují v řádech stovek dolarů, řekl bych že průměr se pohybuje někde mezi 200 až 300 dolarů.
Mezi země, kde Češi během léta nejčastěji vyhledají lékaře patří i Řecko, Turecko, Tunisko nebo Bulharsko. V posledních letech sem patří i USA, tady jsou přitom náklady na ošetření ve srovnání s Evropou a severní Afrikou nadprůměrné.
Ondřej Rušikvas
Je standardem v rámci USA, že ty zařízení se jistí, pokud dojde k nějakým úrazům nebo léčebným výlohám, tak samozřejmě provádějí daleko více výkonů.
Levné to ale není ani v Evropě. Ošetření zlomené nohy a transport zpátky do Česka může stát i 200 tisíc. Přitom už za 40 Kč měsíčně obojí zaplatí pojišťovna. Přesto se každý 10. Čech nepojistí.
Host (Vladimír Fuchs, ředitel asistenční služby):
Skutečně náklady mohou být až ve výši milionů.
V neposlední řadě jsou tu země, kde hrozí otrava alkoholem. V Německu kvůli oblíbeným beerfestům, na Ukrajině a v Rusku kvůli silným pálenkám. Na to už se ale pojištění nevztahuje.
Víc má Ondřej Rušikvas, dobrý večer. Podívejme se na samotné cestovní kanceláře, na nich se recese podepsala také, nehrozí třeba to, že nezaplatily své zákonné pojištění, nemusíme se bát toho, že vyjedeme a nebudeme pojištěni proti úpadku cestovní kanceláře?
Ondřej Rušikvas
Myslím si, že ne, protože z většiny podmínek pojišťoven vyplývá to, že pojistné je uhrazeno před tím, než to riziko může nastat tzn., obvykle jsou pojistné smlouvy sjednány na období 1 roku a jsou samozřejmě uhrazeny před tím než ten vlastní byznys je realizován.
Nepokoje teď aktuálně zaznamenali třeba v Egyptě, Tunisku, cestovní kanceláře tam zaznamenaly propad zájmu o tyto destinace. Nemůže hrozit zase to nebezpečí, že třeba teď aktuálně nebudou mít na pojištění, že nesplní své závazky?
Ondřej Rušikvas
Určitě to je zásah do hospodaření cestovních kanceláří, pochopitelně mnohé se přizpůsobily tím, že hledají alternativu, nabízejí jiné destinace. U specializovaných cestovních kanceláří je to složitější a samozřejmě je velmi složité také najít tu alternativu, protože ten trh, poptávka řekněme v Turecku se několikanásobně zvýšila a tudíž najít volné kapacity je složité.
V reportáži jsme slyšeli, že cena za ošetření může být i velmi vysoká. Nemůže nastat třeba situace, kdy jsem pojištěn, a tam dostanu nějaké procedury, ošetření, které vlastně ta pojistka nebude pokrývat a já se stejně dostanu do finančních problémů, jsou takové případy?
Ondřej Rušikvas
Můžou nastat, ale hlavní je, aby klient co nejdříve kontaktoval asistenční službu a aby věděl, že v takových případech se co nejdříve obrátí na odborníky a ty už potom převezmou řešení té vlastní pojistné události a zamezí tomu, aby se klient ocitl v tísni. Tíseň může být i to, že se jedná o drobné ošetření a někdo má ten rozpočet tak napjatý, že není schopen uhradit třeba i nižší částky. I v takovém případě si myslím, že asistenční pomoc umí pomoci, poslat ty prostředky a zajistit, že léčba proběhne a že ten klient není v tísni.
My tady vidíme celkem poklidné obrázky z dovolenkových cest, ale ony ty dovolené mohou být velice rozdílné nejen pokud jde o destinace, ale také pokud jde o program, náplň. Můžeme absolvovat, co si dnes vymyslíme. Počítají pojišťovny a pojištění s těmi variantami, že vlastně můžeme dělat cokoli?
Ondřej Rušikvas
Neřekl bych cokoli, ale samozřejmě poptávka je tak, jak jste zmínil a narůstá počet riskantních činností, které lidi provozují a samozřejmě ty produkty se přizpůsobují. Je celá řada produktů na provozování riskantních sportů, samozřejmě za zvýšené pojistné, protože to riziko objektivně je vyšší, ale pojišťovny na to reagují, jsou produkty na horolezectví, na alpinismus, na různé lyžování mimo vyznačené svazy atd.
Pokud jedu na dovolenou s CK, ta mi většinou sama nabídne odpovídající typ pojištění, pokud cestuji individuálně, už to mám složitější, musím se nějak orientovat, pokud přímo nezapomenu na to pojištění. Jaké pojištění volit pro tyto typy cest?
Ondřej Rušikvas
Myslím si, že je velmi důležité volit kompletní pojištění tzn., myslet na to, že se nejedná pouze o léčení, které je významnou částí a stále z hlediska nákladů to jsou největší částky, ale kromě toho myslet i na odpovědnosti, které narůstají a jsou to opravdu velké případy, které řešíme nejen v zimním období - na zavazadla, na zrušení cesty, takže skutečně komplexní produkt a myslím si, že internet poskytuje mnoho srovnání a že klient má dnes mnoho informací o produktech všech pojistitelů.
Sopka soptí, nelétá se, jsem pojištěn, můžu se pojistit?
Ondřej Rušikvas
Můžete se pojistit pro případ řekněme zpoždění odjezdu z destinace, pokud v té destinaci jste a i v Evropě existují produkty pro pojištění pro případ vyšší moci, i když nejsou obvyklé, je to velmi riskantní záležitost, nepředvídatelná, těžko vyčíslitelná, takže skutečně není to obvyklé, ale jsou už produkty, které kryjí i tato rizika.
Děkuji, na shledanou.
ČT 24
Zdroj: ČT 24