Preventivní prohlídky - podivné poměry v dnešním "Čechistánu"
Lékařské preventivní prohlídky se znalostí konkrétních pracovních podmínek jsou rozhodující pro správné posouzení zdravotní způsobilosti k práci, ale i pro zařazení pracovníka na pozici, která vyžaduje zvláštní zdravotní způsobilost. Vím, že v této oblasti panuje značná neinformovanost příslušných "specialistů". Jde především o včasné zjišťování ohrožení zdraví nejrůznějšími faktory, a když už k porušení zdraví došlo, o rozhodnutí o včasném odeslání na Oddělení chorob z povolání Státního zdravotního ústavu (OCHP), které by mělo rozhodovat o vyřazení, resp. převedení na jinou práci.
Budu se věnovat pouze periodickým preventivním lékařským prohlídkám pracovníků v hlučném prostředí, které jsou mému oboru nejblíže a v jejichž organizaci a praktickém provádění bohužel seznávám obrovský chaos až příležitost některých lékařů výhodně si přilepšit do vlastní kapsy.
Proč zbytečně platit pokuty
Jak známo, v tzv. závodní preventivní péči se rozlišuje několik druhů prohlídek - vstupní, periodické, řadové, mimořádné, výstupní a následné. Z této skupiny bych rád vyzdvihl prohlídky periodické, které se stávají, jak se zdá, největším jablkem sváru. A také bývají zneužívány - kvůli neznalosti zaměstnavatelů na jedné straně a některých lékařských sokolíků na straně druhé. Je třeba poznamenat, že zaměstnavatel, který má pracovníky zařazené (co se týče rizika poškození zdraví hlukem) ve skupinách III-IV, o něž se zde jedná, může za nedodržení předpisu o provádění těchto prohlídek dostat od Státního úřadu inspekce práce pokutu do výše 2 milionů korun, a to i opakovaně.
Toho využívají různé obskurní firmy, někdy vlastněné přímo lékaři. Počet těchto firem narůstá přímo úměrně výskytu nejrůznějších zdravotnických řetězců. Zástupce takové firmy navštíví manažera podniku a - využívaje svých znalostí o povinnosti zaměstnavatelů mít nasmlouvané takzvané závodní lékaře preventivní péče - mu nabídne, že se o vše postará tak, aby zařízení případnou pokutu neplatilo. Za dumpingové ceny, samozřejmě. A začne v podniku provádět "audiometrická vyšetření".
Potulní "specialisté"
Jak to vypadá v praxi? Do firmy přijede zdravotní sestra, respektive osoba, která se za ni vydává, se screeningovým audiometrem. V kanceláři, umístěné často hned vedle dílenských hlučných provozů, si rozloží aparaturu a během směny změří audiometrickou křivku všem dělníkům, odvolávaným přímo od strojů, kteří jsou zařazeni v rizikových skupinách III-IV. Pochopitelně aniž by tito lidé byli předem klinicky vyšetřeni ORL specialistou. Dosud jsem neviděl, že by audiometrické vyšetření bylo možno provést lege artis bez klinické prohlídky, a to ještě u člověka odvolaného přímo z provozu, tedy bez technické přestávky na adaptaci sluchu.
Získané výsledky jsou pak často porovnávané s tzv. křivkou podle Fowlera, která obecně označuje normální hodnoty sluchu v závislosti na věku, zátěži a podobně. Případy, v nichž naměřené hodnoty podle názoru zmíněných přezkušovatelů přesahují "normál", posílají na OCHP k posouzení. Mezitím již firma inkasuje od podniku platby cash a výdělek je zaručen. Zda v takovém případě nejde mimo jiné o porušení etického kodexu ČLK, o takzvanou potulnou praxi, ponecháme k posouzení lidem povolanějším, a sice právnímu odboru ČLK.
Na OCHP jsou z toho samozřejmě zděšeni, protože většina takto odeslaných záznamů k posouzení "poškozeného sluchu" je samozřejmě zcela v normě a žádné opatření nevyžaduje. Ale takto podnikající firma to měla na papíře, bylo tam razítko zdravotnické firmy registrované krajským úřadem, a tak byli všichni z obliga a ještě spokojeni, jak je prohlídky přišly levně a hlavně že na ně nedosáhne BOZP se svými pokutami.
Co není přímo zakázáno...
Úřady odpovědné za tuto oblast pracovního lékařství, například Státní zdravotní ústav, se vyjádřily šalamounsky: "Jde zajisté o nekalé a neetické chování. Takový postup bude třeba výhledově legislativně ošetřit, proto jsme korespondenci zaslali na vědomí Společnosti pracovního lékařství ČLS JEP (uvedena jména místopředsedy a předsedkyně). Bohužel v naší legislativní džungli platí, že co není zakázáno, je povoleno. Nemáme o lidech iluze, ale nemáme informace ani pravomoc k tomuto případu cokoli říci. Především by se mělo vyjádřit vedení odborné společnosti. Dnes je bohužel vše jen a jen o penězích..."
V současnosti se mají lékaři provádějící závodní preventivní péči orientovat podle návrhu vyhlášky o posuzování zdravotní způsobilosti, která je pro účely připomínkování k dispozici na webových stránkách Společnosti pracovního lékařství ČLS JEP: www.pracovni-lekarstvi.cz/files/prohlidky-koncept-2008_09_18.doc.
Kdyby to nebylo tragické, bylo by to úsměvné. Vzpomeneme-li si ovšem, co se dnes děje s obcházením zákona o regulačních poplatcích v lékárnách v Moravskoslezském a Středočeském kraji, přestaneme se divit i filozofii výše řečeného, že když něco není zakázáno, můžeme si vlastně dělat, co chceme. Tanec nad zbytky ponížených zákonů a znehodnocených vyhlášek se jaksi mimochodem toleruje a bere na vědomí, protože nikdo není oprávněn k ničemu. Žijeme opravdu v krásné době.
Díra v zákoně a výhodný byznys
Pointou tedy je: Lékař ORL, spolupracující s touto firmou preventivního závodního lékařství (často funguje jako OSVČ nebo s. r. o.), aniž by cokoli prováděl ve své ordinaci, si třeba na plovárně odečte 200 záznamů audiometrické křivky, které mu zaslala spřízněná firma. Ta již má svoje peníze v kapse, ale její odborný posudek mnohdy bývá vadný. Po návratu domů, hezky opálen a příjemně naladěn, vykáže zdravotním pojišťovnám výkony, které je podle smlouvy možné použít. Za jeden večer má vyděláno jako za celý měsíc a pojišťovna opět zchudla o nějakých 100-200 tisíc korun.
Všichni jsou spokojeni. Proč? Protože tyto prohlídky, světe div se, jsou plně hrazeny ze solidárního zdravotního pojištění - zdravotní daně, povinně placené všemi občany tohoto absurdního "Čechistánu". Ve prospěch několika chytráků, kteří si našli velmi výhodný byznys a díru v zákoně. Zkrátka, někdo to zkusil a zjistil, že to projde, i když se to nesmí. Klidně se pak omluví, že byla tma. Ale šusa to byla dobrá, co? (jak říkal dobrý voják Švejk).
ZDN, MUDr. Tomáš Rozsíval
Zdroj: ZDN