Prevence AIDS je stále velmi důležitá
I přes pokroky a úspěchy v léčbě AIDS zůstává tato nemoc stále nevyléčitelná. Lze se však proti ní bránit a předcházet jí. Upozorní na to mezinárodní seminář AIDS, drogy a my, který se uskuteční od 23. do 25. listopadu v Poděbradech. Pořádá ho občanské sdružení Společně s nadějí proti AIDS a drogám (SNAD) jen několik dní před Světovým dnem boje proti AIDS připadajícím na 1. prosince.
Lékaři, psychologové, sociální pracovníci, ale i studenti středních škol zde budou diskutovat o problematice AIDS, drogách, prevenci a aktuální situaci v této oblasti, řekla včera novinářům předsedkyně sdružení Dagmar Dvořáková.
"Česká republika patří mezi země s nízkým výskytem této nemoci, avšak počet onemocnění virem HIV v ČR od roku 2003 stoupá," řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS Marie Brůčková. Důvodem podle ní může být také to, že se tématu AIDS v poslední době nevěnuje dostatečná pozornost.
Na semináři v Poděbradech pořadatelé také připomenou projekt "Hrou proti AIDS", kterého se v letech 2001 až 2005 zúčastnilo více než 70 000 žáků osmých a devátých tříd a studentů středních škol. Za pomoci hry se seznamovali s informacemi a všemi riziky tohoto smrtelného onemocnění. Projekt byl představen také v zahraničí, mimo jiné na Valném shromáždění OSN v New Yorku a na odborném semináři v thajském Bangkoku.
"Jediným způsobem, jak ochránit naše děti před AIDS, je dokázat, aby uměly ochránit samy sebe," vysvětlila za autory projektu Anna Kubátová z hygienické stanice v Plzni.
Jedním z hostů semináře bude ukrajinský lékař, který již pět let působí v africké Namibii. V Poděbradech vystoupí i jeho česká manželka, která v Namibii pracuje na programu boje proti AIDS nadace Člověk v tísni.
O tom, co se stalo s "dětmi ulice" za posledních deset let, bude informovat László Sümegh z projektu Šance, který pomáhá opuštěným dětem a mladistvým žijícím na okraji společnosti. Patronka projektu Šance Marta Kubišová účastníkům semináře zazpívá.
Zdroj: ČTK