Přeskočit na obsah

Přeshraniční projekt vzdělával zdravotníky z Čech i Německa

Na 1700 zdravotníků z nemocnic v Karlových Varech a Chebu a z Německa se během tří let zúčastnilo seminářů a kurzů, které byly součástí společného projektu rozvoje odborných dovedností vedoucích pracovníků ve zdravotnictví.

Z projektu vzešly i lepší jazykové znalosti personálu, informovala v úterý ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice a.s. (KKN) Barbora Silná.

Do přeshraničního projektu mezi Českou republikou a Saskem se zapojily nemocnice KKN a Vyšší a vysoká škola pro ošetřovatelství a ošetřovatelský management v Bad Schlema.

"Přínosy projektu nebyly pouze v rovině vzdělávací, ale díky němu vznikla například v karlovarské nemocnici Pietní místnost pro důstojné rozloučení s blízkým zemřelým," doplnila Silná. V chebské nemocnici pak byly vytvořeny standardy pro sestry v oblasti péče o umírající pacienty.

Součástí projektu byla také exkurze do zdravotnických zařízení v Sasku anebo společný česko-německý seminář v Karlovarské krajské nemocnici. Zdravotníci z obou stran hranice rovněž společně připomínkovali sesterské standardy.

V letech 2009 a 2010 se mohli lékaři i ostatní zdravotníci zdokonalit v jazykových dovednost zejména při ošetřování a příjmu německy mluvících pacientů. V rámci výuky vznikla jazyková příručka pro příjem německy hovořícího pacienta do KKN.
Společný projekt byl financován z přeshraničního programu Cíl 3. Evropská unie na něj uvolnila částku 8,7 milionu korun.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…