Přes ruské hranice se už nesmí vyvážet lidské biologické vzorky
Ruský federální celní úřad (FTS) zakázal vyvážet za hranice Ruska veškeré lidské biologické vzorky - od vlasů po krev. Nařízení přišlo poté, co ruská tajná služba předložila prezidentovi Vladimiru Putinovi zprávu o bioterorismu a "geneticko-biologických zbraních", o jejichž vývoj údajně usiluje Západ ve spolupráci s řadou velkých západních farmaceutických firem působících v Rusku. Napsal to dnes dnes deník Kommersant.
Od pondělí 28. května je tak až do odvolání omezen vývoz preparátů pro klinický výzkum. Podle expertů jsou tím ohroženy životy stovek pacientů. Nařízení může také ochromit výzkum západních farmaceutických společností, které mají své pobočky v Rusku a které zde ročně investují 100 až 150 milionů dolarů. Prezident Ruské akademie lékařských věd Michail Davydov zdůraznil, že ruští a zahraniční vědci společně bádají už léta a tento výzkum je v mnoha oblastech pro Rusko nevyhnutelný, protože v nich za Západem stále zaostává.
Podle informací Kommersantu navíc nemůže nikdo povolaný přesně pojmenovat příčiny nynějšího zákazu. List zjistil, že pracovníci ruské tajné služby FSB v minulých měsících prověřovali lékařská zařízení, která se zabývají klinickým výzkumem pro farmaceutické firmy. Zajímaly je prý názvy testovaných preparátů, detaily výzkumu i financování; agenti si též odnesli některé dokumenty.
Kommersant napsal, že tyto akce FSB souvisely s bojem proti "bioterorismu", který nařídil prezident Putin už v roce 2004. Šéf FSB Nikolaj Patrušev navíc na počátku letošního května Putinovi předložil zprávu v tom smyslu, že řada velkých západních farmaceutických firem zabývajících se lékařským výzkumem v Rusku se zapojila do programu vývoje "geneticko-biologických zbraní namířených proti ruskému obyvatelstvu".
V dokumentu jsou podle zdrojů listu "naprosto fantastické podrobnosti" výroby biologické zbraně, která by měla být "etnicky orientovaná", tedy schopná ničit zdraví Rusů. Ve zprávě jsou prý také uvedeny některé konkrétní západní společnosti a nevládní organizace.
Podle Kommersantu už dvě kurýrní společnosti - DHL a TNT Express - upozornily své klienty, že již nemohou biologické vzorky převážet přes hranice. Šéf federální celní služby (FTS) Andrej Beljaninov existenci zákazu listu potvrdil. Podrobně o něm mluvit nechtěl, uvedl jen, že jeho úřad přistoupil ke "zvláštnímu režimu" z iniciativy ministerstva zdravotnictví. Naznačil, že příčinou tohoto kroku mohly být "skandály s transplantacemi lidských orgánů".
Lidé z kurýrní společnosti TNT Express deníku řekli, že jen jejich firma dosud denně přes ruské hranice vyvážela okolo stovky zásilek spadajících pod nyní zavedený zákaz. "Pokud je to pravda, je to jako kdyby po nás stříleli z děla," řekl listu Alexej Maščan, náměstek ředitele moskevského Střediska dětské onkohematologie. Velkou část výzkumů a vyšetření, kvůli kterým lékaři posílali vzorky za ruské hranice, jsou totiž podle něj schopny provádět jen laboratoře v cizině. Jako příklad uvedl výběr dárců kostního morku, který pro Rusko zajišťují německá zdravotnická zařízení.
Ruská agentura pro zdravotnický dohled Roszdravnadzor Kommersantu potvrdila, že o zákazu ví, přesné zdůvodnění ale není pracovníkům známo. Odborníci Roszdravnadzoru ale míní, že rozhodnutí FTS má za cíl omezit trh s lékařským výzkumem v Rusku. Na klinických výzkumech se nyní podle listu podílí okolo 28.000 ruských občanů, převážně nemocní, kteří souhlasili se zařazením do skupin, na nichž firmy testují nové léky, hlavně západní.
Není to poprvé, co ruské úřady kladou západním farmaceutickým firmám překážky. Ruské zákony přitom vyžadují klinické testování preparátů v zemi před jejich schválením do prodeje.
Zdroj: ČTK