Přeočkování proti tetanu se v dospělosti doporučuje po 15 letech
Přeočkování proti tetanu v dospělosti se doporučuje zhruba 15 let po poslední dávce, řekl ČTK předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Tělo má zpravidla dostatek protilátek. Dříve se tvrdilo, že přeočkování je nutné již po deseti letech. Předčasné přeočkování může způsobit nepříjemné reakce v podobě horečky a místního zduření místa vpichu.
Problémy nastávají při akutním ošetření úrazů, například v nemocnici. Lékaři nemají čas zjišťovat, jestli má člověk protilátky a pro jistotu ho přeočkují. Působí to pak nepříjemnosti, dodal Prymula. Při akutním úrazu se doporučuje vpíchnout protilátky až po pěti letech od očkování.
Dětská populace je podle Prymuly očkována z 95 procent, u dospělých bude číslo nižší, přesná čísla ale k dispozici nejsou. Podle předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hany Cabrnochové děti dostanou vakcínu proti tetanu poprvé již v několika měsících v rámci hexavakcíny. Poslední dávku jim dětský lékař aplikuje v 15 letech. Pak je to již na každém, aby si hlídal pravidelnost přeočkování.
"U lidí ve věku kolem 29 let, kteří se nenechali přeočkovat, už může být na přeočkování jednou dávkou pozdě," řekla ČTK Cabrnochová. Někteří ale mohou mít stále aktivní protilátky. Někdy se proto doporučuje nechat si otestovat krev. Na základě výsledků se lékař rozhodne, zda pacienta přeočkuje jen jednou dávkou, nebo je nutné aplikovat všechny tři dávky jako nové očkování. Za testy krve pacient většinou zaplatí okolo 300 korun.
Přeočkování samotné by mělo být pro pacienta bezplatné, hradí ho pojišťovna. Podle praktického lékaře Jana Jelínka se neplatí ani regulační poplatek, protože jde o preventivní vyšetření.
Někteří lékaři se v současnosti údajně setkali s nedostatkem očkovacích látek proti tetanu. Cabrnochová se o možném výpadku vakcín způsobeném zřejmě výrobcem dozvěděla asi před čtyřmi týdny dopisem od hlavního hygienika. Podle jejích aktuálních informací by ale již měla být situace vyřešená a očkovací látky by měly být k dispozici.
K občasným zdržením dodávek vakcín proti tetanu prý dochází. Potvrdil to také Prymula, podle něj jde o dlouhodobý problém. Látky proti tetanu patří prý k těm levnějším a méně atraktivním pro výrobce a distributory. Lékaři by nicméně měli být předzásobeni a pacienty by to nemělo ohrozit.
Zdroj: ČTK