Přeskočit na obsah

Premiér: Stávka je politická, reforem je naopak málo

Česká republika není podle premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka ohrožena reformami, ale naopak jejich nedostatkem. Topolánek tak komentoval protesty, které se konaly právě proti vládním reformám.

Pokud z 58.000 zaměstnanců Českých drah stávkuje pouze tisíc lidí, tak to beru jako politickou stávku, řekl premiér podle vládní mluvčí během včerejší návštěvy vítkovických železáren.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek hodnotí protesty opačně. "900.000 přímých účastníků stávky je obrovský počet. Myslím si, že je to výzva této vládě. Být na místě Mirka Topolánka, tak bych se tím výrazně zabýval a korigoval bych kurz," prohlásil.

Do hodinové výstražné stávky na protest proti reformám se podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milana Štěcha v úterý ve 13:00 zapojilo přes milion lidí.

Vicepremiér Petr Nečas (ODS) označil stejně jako Topolánek protest za politický krok. Říkat o stávce, že je "celostátní", je podle Nečase přehnané. Podle něj se na železnici do protestu zapojila aktivně jen Federace strojvůdců, z nejsilnějšího svazu KOVO se 140.000 členy pak asi 30.000 lidí. Nečas podotkl, že v České republice pracuje asi pět milionů lidí. "Smysl této stávky je politický a dost dobře nechápu, proč si někdo bere za rukojmí své spoluobčany," řekl novinářům místopředseda kabinetu.

Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik naopak považuje stávku za úspěšnou. Za úspěch má také to, že v České republice se během ní "nezastavil život", a přesto splnila svůj cíl. "Naplnilo to svůj účel politické stávky, která by jako byla varováním, že s lidmi si nelze dělat jen tak, co kdo chce," řekl ČTK. Kováčik tak stejně jako premiér a Nečas hovořil o politické stávce. Předseda klubu KSČM si myslí, že odbory mohly se stávkou přijít již dříve.

Místopředsedkyně sněmovní frakce KDU-ČSL Michaela Šojdrová vnímá dnešní protesty jako "preventivní stávku" a signál obav a nespokojenosti s komunikací s vládou. "To, že se jí zúčastnilo, myslím si, poměrně dost lidí, znamená, že je tady určité znepokojení z toho, jaké další reformy jsou připravované," poznamenala. Podle ní je nezpochybnitelné, že stávka je zpolitizovaná. "Ono to má logiku. V opozici jsou dnes strany levicové a hodí se jim tento protest proti vládě, protože koresponduje s jejich opozičními názory," uvedla. Je ale přesvědčena o tom, že v odborech jsou příznivci všech politických stran a nejde o odbory jedné strany. Rozumná vláda by se podle ní měla k odborům chovat vstřícně a komunikovat s nimi.

Premiér a někteří další ministři říkají, že tuzemské odbory jsou úzce propojeny s opoziční ČSSD. ČMKOS vede sociálnědemokratický senátor Štěch, který bude v podzimních senátních volbách znovu kandidovat. I to je podle některých členů vlády důvod k tomu, aby se odbory v příštích měsících radikalizovaly a upozornily na sebe.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…