Premiér slíbil zastavit transformaci nemocnic,schůze opět v úterý
Premiér Mirek Topolánek (ODS) ve sněmovně slíbil, že vláda ani ministerstvo zdravotnictví nepřevedou fakultní nemocnice na akciové společnosti. Jeden z pilířů zdravotní reformy, jak ji plánoval ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), se tak možná otřásá. Topolánkova slova totiž znamenají, že pokud bude chtít kabinet v transformaci fakultních nemocnic na "akciovky" pokračovat, bude je muset měnit zákonem, tedy se souhlasem parlamentu. Zatím se ale zdá, že získat ve sněmovně souhlas pro něco takového je nereálné.
Topolánek se svým prohlášením poslance oslovil ve chvíli, kdy se zabývali návrhem Davida Ratha (ČSSD), který chtěl dát zákaz transformace nemocnic přímo do zákona. Vzhledem k tomu, že proti převodům nemocnic jsou i někteří lidovci a zelení, hrozilo vládě, že sněmovna Rathův návrh podpoří, a to nejen hlasy opozice, ale i některých koaličních poslanců. To by zvýšilo již tak velké napětí a spory ve vládním táboře.
Po premiérově příslibu se koalici podařilo Rathovu novelu těsně zamítnout, s vládou tentokrát hlasoval i lidovecký "rebel" Ludvík Hovorka. Dvě zelené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová ale ani přes premiérův slib názor nezměnily a byly spolu s ČSSD a KSČM proti zamítnutí Rathovy předlohy. Jakubková navíc oznámila, že zvažuje odchod z klubu strany, a také Zubová tvrdí, že komunikace uvnitř poslanecké frakce je problematická.
V každé ze tří vládních stran je ale momentálně skupinka kritiků, kteří občas postupují jinak než většina jejich klubu. Při vyrovnaných poměrech sil ve sněmovně to znamená, že kabinet čím dál častěji zažívá dílčí porážky, kdy se část jeho vlastních poslanců přikloní k opozici. "Jednat v této atmosféře je čím dál tím obtížnější," připustil dnes premiér.
Pokud jde o jeho slib, že vláda ani ministerstvo fakultní nemocnice na akciové společnosti převádět nebudou, opozice mu nevěří. "ODS říkala také ve Středočeském kraji před volbami do krajských zastupitelstev, že nebude privatizovat. A ejhle - máme privatizovanou většinu nemocnic v kraji. Takže já tomu nevěřím a se mnou celá sociální demokracie," řekl dnes novinářům předseda ČSSD Jiří Paroubek. Šéf KDU-ČSL Jiří Čunek sice prohlásil, že premiérovi důvěřuje, dodal ale, že porušení příslibu by znamenalo odchod lidovců z vlády.
Rathova novela zákona o velké privatizaci byla dnes jediným bodem, který sněmovna stihla projednat. Hned poté místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) k nelibosti koalice schůzi až do úterý příštího týdne přerušil.
Podle původních plánů se dnes měla sněmovna věnovat například nové úpravě nemocenského pojištění, novele důchodového zákona či novému zákonu o policii. Hned ráno, na začátku jednání se však mezi poslanci rozhořel další z mnoha sporů a procedurálních hádek, které částečně ochromují dolní komoru po celý tento týden. Z více než stobodového programu schůze tak poslanci zatím zvládli jen zhruba dvacítku bodů.
Sociální demokraté se ráno pokusili zařadit na pořad jednání debatu o situaci v české justici. Protože se jim to nepodařilo, iniciovali na příští týden v pátek mimořádnou parlamentní schůzi, na které chtějí diskusi o justici vést. Koaliční kluby zařazení takového bodu odmítají, podle nich jde o nepřípustné vměšování politiky do justice. ČSSD žádostí reagovala na čtvrteční výrok Krajského soudu v Praze. Podle něj šest vysokých justičních představitelů v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou neoprávněně zasahovalo do vyšetřování šéfa KDU-ČSL Čunka a dalších trestních kauz.
Zdroj: ČTK