Přeskočit na obsah

Představenstva odvolala ředitele nemocnic v Kladně a M.Boleslavi

V případě boleslavské nemocnice je situace odlišná, Kramář byl jen pověřen řízením. Nahradil ho Ladislav Řípa, který už byl v tomto zařízení kdysi ředitelem, řekl ČTK člen představenstva nemocnice a boleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS).

Lemonovo a Kramářovo odvolání žádalo nové vedení kraje kvůli ztrátovému hospodaření nemocnic. Kladenské zařízení loni vykázalo ztrátu 185 milionů Kč a letos půjde o 90 milionů. Hospodaření mladoboleslavské nemocnice má podle Kupky letos činit minus 70 milionů korun. Odvolání ředitelů umožnilo koalici ANO, STAN, ODS a tří nezařazených zastupitelů nové složení orgánů nemocnic. Krajští zastupitelé v pondělí odvolali dosavadní představenstva a dozorčí rady ustavené za bývalého vedení ČSSD a KSČM a obsadili je novými lidmi. Rada kraje v roli valné hromady nemocnic je pak ještě tentýž den večer jmenovala do funkcí.

"Dlouhodobá ztráta kladenské nemocnice je jasným a logickým důvodem pro takovou změnu. Zároveň představenstvo vypsalo otevřené výběrové řízení, do něhož se mohou zájemci hlásit do 20. ledna," komentoval Kupka situaci v Kladně.

Kramář byl jen pověřen řízením za Nwelatiho, který byl v minulosti uvolněn pro funkci boleslavského primátora. "Zrušili jsme mu pověření řízením nemocnice, pan Kramář zůstává zaměstnancem do konce roku. Zároveň jsme jmenovali ředitelem nemocnice pana Řípu de facto do doby, než bych se vrátil já, protože já jsem ze zákona pořád ředitelem nemocnice," řekl Nwelati ČTK.

Kramář, který byl v čele boleslavské nemocnice přes čtyři roky, své odvolání očekával. "Ačkoliv nemocnice letos skončí v záporných číslech, předávám ji v dobrém stavu. Všem svým spolupracovníkům bych ještě jednou rád poděkoval za spolupráci, v poslední době zejména při akreditaci, která byla asi největší zkouškou, kterou jsme společně prošli," uvedl Kramář. Spolu s ním z nemocnice odchází také její mluvčí Kamila Hamáčková.

Lemon ČTK už dříve řekl, že ztrátové hospodaření se nevyřeší, dokud se nezmění systém financování nemocnic a nastavení smluv s pojišťovnami. Poukázal na to, že různá zařízení dostávají od pojišťoven různé částky za stejné výkony.

Ředitelé kladenské a boleslavské nemocnice mají být odvoláni

Nové představenstvo kladenské nemocnice v úterý zřejmě odvolá ředitele Vladimíra Lemona. Stejný osud v brzké době nejspíš čeká i ředitele mladoboleslavské nemocnice Luďka Kramáře. Nová koalice ANO, STAN, ODS a tří nezařazených zastupitelů oběma manažerům vyčítá ztrátové hospodaření. V čele dalších krajských nemocnic se zatím personální změny nečekají, řekl Českému rozhlasu hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Martin Kupka (ODS).

Odvolání ředitelů koalici umožňuje nové složení orgánů nemocnic. Krajští zastupitelé v pondělí odvolali dosavadní představenstva a dozorčí rady ustavené za bývalého vedení ČSSD a KSČM a obsadili je novými lidmi. Do představenstev byli zvoleni například poslanec a bývalý hejtman Petr Bendl (ODS), místostarosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín) nebo mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS). Opozice namítala, že řadu lidí navržených do orgánů nemocnic nezná.

Lemonovo odvolání žádá vedení kraje kvůli loňské ztrátě 185 milionů Kč. Letošní hospodaření kladenské nemocnice bude podle Kupky zřejmě minus 90 milionů. Představenstvo podle náměstka odvolá Lemona nejspíš v úterý. "Zítra se to představenstvo sejde a učiní patřičné rozhodnutí," řekl. Předpokládá, že Lemon setrvá v čele nemoncnice do jmenování nástupce, který má vzejít z výběrového řízení. Podobný vývoj očekává v boleslavské nemocnici. "Já předpokládám, že se tak zachová i představenstvo v Mladé Boleslavi," uvedl. Boleslavská nemocnice podle něj letos avizovala ztrátu 46 milionů, podle zpřesněných údajů by ale měla být ještě vyšší.

Bendl bude zasedat v představenstvu kladenské nemocnice. Podle některých spekulací by mohl nahradit Lemona nejen v představenstvu, ale i ve funkci ředitele. Kupka to ale důrazně odmítl. "Petr Bendl o tu roli nemá zájem, také si nemyslím, že by to tak mělo proběhnout," řekl.

Kašpar bude v představenstvu kolínské nemocnice, v tomto orhánu dál zůstává i ředitel zařízení Petr Chudomel. V případě boleslavské nemocnice se vedle Nwelatiho počítá také s náměstkem primátora Jiřím Bouškou (Volba pro Mladou Boleslav) nebo bývalým ředitelem nemocnice Ladislavem Řípou. Do představenstva benešovské nemocnice míří tamní místostarosta Jiří Švadlena (ANO), v Příbrami bude v představenstvu mimo jiné lékař Michal Bodnár.

Bývalý hejtman a někdejší starosta Příbrami Josef Řihák (ČSSD) se pozastavil nad tím, že koalice, jejíž součástí je ODS, odvolává v Příbrami z představenstva bývalého příbramského místostarostu Ivana Šedivého (ODS). "Je to jeden ze zakládajících členů Občanské demokratické strany v Příbrami," připomněl Řihák, podle nějž byl Šedivý, pocházející z lékařské rodiny, pro nemocnici přínosem. Kupka uvedl, že nová koalice dala přednost primáři Bodnárovi, který už v představenstvu působil. Podle něj to ale není tak, že by Šedivému byla vystavena "červená karta".

Současná koalice poukazuje na to, že oproti předchozí praxi přizvala k účasti v dozorčích radách také zástupce opozice. Zvoleni za ni byli například sociálnědemokratičtí krajští zastupitelé Petera, Karel Horčička a Aneta Heřmanová.

 

Středočeští zastupitelé zrušili hrazení poplatků za pacienty

Nová středočeská koalice ANO, STAN, ODS a tří nezařazených zastupitelů zrušila proplácení poplatků za návštěvu lékařské a zubní pohotovosti. Návrh schválili krajští zastupitelé. Skončí tak praxe zavedená za někdejší vlády ČSSD. Opoziční kluby ČSSD a KSČM s tím nesouhlasily, po vyčerpávající debatě k rozpočtu a hospodaření oblastních nemocnic se už ale jejich zástupci k tomuto bodu příliš nevyjadřovali.

Středočeský kraj byl posledním, který regulační poplatky ještě proplácel. Od loňského ledna byla většina poplatků celostátně zrušena a kraj pacientům hradil jen 90 Kč za návštěvu pohotovosti. Hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Martin Kupka (ODS) upozornil na to, že po celoplošném zrušení regulačních poplatků kraj vyplácel pacientům už jen velmi malé částky. "Letos to bylo jen 5000 korun. Tím, jak se změnila pravidla a platil se už jen poplatek za pohotovostní službu, tak to byla už jen takhle titěrná částka a víc nákladů a starostí bylo s administrací," řekl Kupka ČTK.

Zastupitel za ČSSD Zdeněk Seidl připustil, že vzhledem k výši zaplacených poplatků jde dnes už o marginální záležitost. Mnohem ostřejší debata se dnes rozproudila při projednávání rozpočtu kolem skutečnosti, že kraj už nebude hradit takzvané žákovské jízdné. Hrazení poplatků za pacienty i žákovské jízdné byly někdejší předvolební sliby ČSSD, tehdejší opozice to označovala za mrhání penězi.

Kraj proplácí poplatky od roku 2009. O rok později přešel na takzvaný plzeňský model, kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení. Předtím pacienti nic v nemocnicích platit nemuseli a poplatek byl za ně po ústní dohodě automaticky zaplacen. Kraj to stálo výrazně více - v roce 2009 přes 80 milionů a za období leden až červenec 2010 dalších 46 milionů Kč. Od srpna 2010 do konce letošního září hejtmanství vyplatilo 74,8 milionu Kč a vyhovělo 51.700 žadatelům.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…