Předsedové správní a dozorčí rady VZP odmítli vinu za dluhy
Za jedenáctimiliardový dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nemůže její správní ani dozorčí rada, ani bývalá ředitelka Jiřina Musílková, řekli před svým vystoupením před sněmovní vyšetřovací komisí předseda správní rady Richard Schwarz a předseda dozorčí rady Josef Kantůrek. Na vině jsou podle obou předsedů špatná pravidla, daná mimo jiné ministerskými vyhláškami.
Podle předsedy komise, poslance ČSSD Jozefa Kubinyiho z logiky věcí vyplývá, že správní a dozorčí rada spolurozhodují, tudíž nesou zodpovědnost. "To, jaká byla míra spoluzodpovědnosti, má vyšetřit tato komise," řekl Kubinyi.
"Dávat vinu správní radě či vnitřním orgánům pojišťovny je nesmysl," prohlásil Schwarz. Růst dluhu nemohly orgány VZP ovlivnit, podle Schwarze je důsledkem špatné legislativy, špatně nastavených parametrů v pojišťovně a špatného rozhodování ministerstva zdravotnictví. "Nikdy správní rada nekonstatovala, že by vina byla na managementu VZP. Obvinění managementu je novinkou posledních měsíců," řekl Schwarz členům komise.
Vinu na straně vedení pojišťovny nevidí ani předseda dozorčí rady Kantůrek. I on si myslí, že současný stav způsobilo špatné nastavení pravidel. "Hospodaření pojišťovny je vyrovnané, to co vybere, samozřejmě vydá, ale podzákonnými normami a vyhláškami ministerstva zdravotnictví dochází k vyšším výdajům," vysvětlil. Dozorčí rada podle něj ministerstvo na propad hospodaření VZP dostatečně upozorňovala. Stav financování průběžně sledovala i správní rada.
Schwartz řekl, že správní rada upozorňovala na chyby systému, které VZP zadlužují. Zpracovala výhledy stavu i možnosti změn zákonů. Návrhy předávala zástupcům ministerstev zdravotnictví a financí či poslancům. "Bohužel nebyla obecná vůle provést nějaké zásadnější změny v systému," shrnul Schwarz.
Oba předsedové vysvětlili poslancům systém práce svých rad. Ze třiceti členů správní rady tvoří třetinu zástupci státu, třetinu zaměstnavatelé a třetinu pojištěnci. Správní rada schvaluje veškerá rozhodnutí šéfa VZP a navrhuje jeho jmenování či odvolání sněmovně.
Dozorčí rada podle jejího předsedy projednává především zdravotně pojistný plán, účetní uzávěrku a výroční zprávy pojišťovny. Okruh jejích členů je širší. Devět z nich je voleno podle stejného klíče jako správní rada. Zbytek tvoří zástupci krajů, z každého dva.
Výslech exředitelky VZP Jiřiny Musílkové je naplánován na 1. února. Protože Kantůrek, který je členem dozorčí rady od března minulého roku, nemohl komisi zodpovědět některé otázky, uvažuje Kubinyi o předvolání jeho předchůdce. Komise má prověřit hospodaření největší pojišťovny. VZP je zatížena dluhem 11 miliard korun a od loňského listopadu na ni dohlíží nucený správce.
Ministr zdravotnictví David Rath viní z dluhů Musílkovou, minulý týden se mu podařilo prosadit, aby ji sněmovna odvolala. Do řádného výběrového řízení vede VZP dosavadní šéf pražské pobočky a člen týmu nuceného správce Josef Čekal.
Minulý týden před komisí vypovídal ministr financí Bohuslav Sobotka. Naznačil, že kdyby vláda věděla o nepořádcích ve VZP dříve, dávno by nad ní nucenou správu zavedla. Týden před Sobotkou vypovídal před komisí také ministr Rath.
Komise má do konce dubna objasnit, jak a proč vznikl dluh VZP a jaký na tom má podíl její vedení. Má rovněž zkontrolovat, jak efektivně pojišťovna vynakládala peníze.
Vyšetřovacích komisí dolní komora v minulých letech ustavila několik. Někteří kritici je označují za nepotřebné spolky, které nic neobjasní a jen stojí peníze.
Zdroj: ČTK