Přeskočit na obsah

Předseda AV odvolal Sykovou z funkce, Bělobrádek o ní bude jednat

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš odvolal vědkyni a senátorku Evu Sykovou z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Kauza léčby kmenovými buňkami podle něho poškodila dobré jméno celé akademie i ústavu.

Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) zatím nedá podnět vládě k odvolání Sykové z vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Tento týden se ale kvůli kauze sejde se Sykovou a premiérem Bohuslavou Sobotkou (ČSSD).

Pořad Reportéři ČT v pondělí zveřejnil, že vědecký tým Sykové, který v motolské nemocnici provádí experimentální léčbu amyotrofické laterální sklerózy (ALS), si nechával od svých pacientů za terapii kmenovými buňkami vyplácet 150.000 korun. Účast na klinické studii je přitom ze zákona bezplatná.

Bělobrádek se Sykovou mluvil telefonicky. Je prý přesvědčena, že nespáchala nic špatného. Podnět k jejímu odvolání z RVVI Sobotkovi a Bělobrádkovi posílá ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václav Hořejší. Z rady může Sykovou odvolat pouze vláda, které k tomu musí dát podnět právě Bělobrádek jako předseda rady.

Rovněž odvolání Sykové z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny AV ČR musí potvrdit rada ústavu. Její předsedkyní je právě Syková. Není obvyklé, aby předsedou rady byl zároveň ředitel ústavu, protiprávní to však není. Pokud by rada odvolání nepotvrdila, musela by věc pravděpodobně řešit dozorčí rada ústavu.

Vedení Fakultní nemocnice v Motole jednotlivé případy pacientů prověřuje. Pokud se podle vedení nemocnice najdou nezpochybnitelné důkazy, že si tým Sykové nechával od svých pacientů za terapii kmenovými buňkami platit, podá žalobu na poškození dobrého jména. Po neurolozích Martinu Bojarovi a Aleši Homolovi, kteří v nemocnici expertní tým zastupují, bude vedení žádat vysvětlení celé věci.

Motolská nemocnice musí kmenové buňky ze zákona aplikovat zdarma, protože jde o experimentální studii s neověřenými výsledky. ČT ale platbu za terapii potvrdilo několik pacientů či jejich příbuzných.

Vliv kmenových buněk na smrtelné onemocnění, při kterém pacientům ochabuje svalstvo, se dosud nepodařilo prokázat. Do pěti let od propuknutí ALS nemocní lidé obvykle umírají.

 

Syková je uznávanou vědkyní se specializací na výzkum mozku

Vizitka vědkyně a senátorky Evy Sykové (71), kterou předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš odvolal z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny:

Datum a místo narození: 24. července 1944, Rožmitál pod Třemšínem

Vzdělání: Fakulta všeobecného lékařství Univerzity Karlovy (UK) v Praze (1970); profesorka a doktorka věd.

Profese: politička, lékařka a vědkyně

Kariéra: Fyziologický ústav Akademie věd ČR (dříve ČSAV); v roce 1983 založila Laboratoř neurohumorálních regulací při ČSAV; v letech 1991 až 2012 působila na 2. lékařské fakultě UK jako vedoucí Oddělení neurověd; v roce 2000 byla jmenována vedoucí Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad UK (do roku 2011); ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR (od roku 2001); senátorka (od října 2012); poradkyně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pro vědu a výzkum; první místopředsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace (od září 2014).

Rodina: vdaná, dva synové

Ostatní:

- Jako lékařka se věnuje biomedicíně - oboru neurovědy. Její specializací je výzkum chorob mozku a míchy a v posledním desetiletí se intenzivně zabývá výzkumem kmenových buněk. Podporuje rozvíjející se vědní obor - regenerativní medicínu.

- Odvolání Sykové z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny souvisí s kauzou léčby kmenovými buňkami pro pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Případ zveřejnil v pondělí 30. května 2016 pořad Reportéři ČT, tým Sykové si podle něj nechával od svých pacientů za terapii platit. Účast na studii je přitom ze zákona bezplatná. Podle ústavu však není pravda, že by klienti museli platit. O případu již dříve informoval i týdeník Respekt.

- V roce 2008 se Syková neúspěšně ucházela o místo předsedkyně Akademie věd ČR. Ve volbě prohrála s Jiřím Drahošem.

- Do Senátu byla zvolena v říjnu 2012 za volební obvod Praha 4 jako nestraník za ČSSD.

- Před rokem se o Sykové spekulovalo jako o možné nástupkyni odvolaného ministra školství Marcela Chládka (ČSSD).

- Vědkyně je autorkou více než 600 publikací a spoluautorkou několika patentů. Zastává funkce v mezinárodních organizacích.

- V roce 2013 jí prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy, v roce 2011 byla Syková vyhlášena manažerkou roku.

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…