Předčasně narozených dětí je víc, kapacity center jsou omezené
Počty předčasně narozených dětí v ČR rostou a kapacity vybudované před deseti lety přestávají podle lékařů z perinatologických center stačit. Problém vidí i v tom, že není následný systém léčebně preventivní péče o tyto děti.
Peněz od zdravotních pojišťoven dostávají prý centra málo. Děti narozené mezi 24. až 37. týdnem těhotenství s porodní váhou do 2,5 kilogramu tvoří téměř devět procent novorozenců. Přibývá jich, jak roste věk rodiček.
"V posledních deseti letech se původně vytvořená kapacita perinatologických center ukazuje jako nedostatečná. Jsou nutné další investice. Systém přestává plně fungovat a kvalita primární péče v centrech se zhoršuje," řekl v pondělí novinářům předseda České neonatologické společnosti profesor Richard Plavka.
Připomněl, že i přesto zatím patří Česko ke světové špičce v péči o předčasně narozené a rizikové novorozence. Daří se udržovat nízkou úmrtnost, v posledních třech až čtyřech letech ale stoupá počet dětí, které si nesou zdravotní následky. Chybějí peníze na následnou péči.
V ČR je 12 perinatologických center ve velkých nemocnicích. Jsou placena z nemocničních paušálů, odborná společnost to chce změnit.
Se zdravotními pojišťovnami, nemocnicemi a ministerstvem zdravotnictví se předběžně dohodla, že centra budou mít takzvanou přímou platbu za výkon nebo lůžkoden za tyto děti, budou tedy placena podle výkonu a počtu pacientů. To by mělo situaci center zlepšit.
Podle předsedkyně občanského sdružení Nedoklubko Lenky Novotné by v nové koncepci péče měla být věnována pozornost celé rodině nedonošeného dítěte. Rodiny potřebují psychologickou péči, řekla.
Měla by začít co nejdříve po porodu. "Taková péče může zásadně ovlivnit vytváření vazby matka-dítě, ukáže rodičům cestu při vytváření souhry a dialogu s dítětem i přes současnou nepříznivou situaci," řekla Novotná.
Občanské sdružení Nedoklubko s Českou neonatologickou společností udělily při příležitosti Mezinárodního dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu, ceny Purpurové srdce jako ocenění práce lidí, kteří se starají o předčasně narozené děti. Cena symbolizuje křehkost i sílu předčasně narozených dětí.
Cenu Purpurové srdce dala neonatologická společnost bývalé primářce neonatologie pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice Magdaleně Paulové, cenu veřejnosti dostala lékařka kliniky dětského a dorostového lékařství pražské Všeobecné fakultní nemocnice Daniela Marková a cenu občanského sdružení Nedoklubko převzal profesor Richard Plavka.
Nedoklubko udělilo také cenu Zlatý kulíšek - vítězům celorepublikové soutěže pro tvůrce čepiček či ponožek vyráběných dobrovolníky pro neonatologická oddělení.
Naďa Myslivcová
ČTK
Zdroj: ČTK