Před chřipkou chrání i lék užívaný k léčbě Parkinsonovy nemoci
Před chřipkou chrání očkování, i když ani jeho účinnost není stoprocentní, ale pomoci mohou také antivirotika první a druhé generace. Například antivirotikum první generace, které se dosud používalo k léčbě Parkinsonovy nemoci, tlumí projevy chřipky, pokud je nasazeno v prvních dvou dnech choroby. Lze ho použít i jako ochranu před chřipkovým virem. Novinářům to řekl profesor Jiří Beran z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Antivirotika lze užívat po dobu deseti dnů, pokud se člověk setkal s někým, kdo má klasickou chřipku, nebo je možné je brát po dobu chřipkové epidemie. Pacient si antivirotika, která jsou pouze na lékařský předpis, v případě chřipky musí hradit sám.
V Česku se nechává proti chřipce očkovat přibližně sedm procent populace, ve Velké Británii je to čtvrtina obyvatel. Firmy dodaly letos do českých lékáren přes milion dávek očkovacích látek.
Základem léčby je podle Berana v každém případě klid na lůžku, a to i v době, kdy horečka odezněla. Pokud je toto pravidlo porušeno, je nemocný v rekonvalescenci dlouhodobě unavený. Včas podaná specifická antivirotika tlumí symptomy, jako jsou horečka a bolesti svalů. Antivirotika první generace účinkují na chřipku typu A, který je nejčastější.
Podle Berana je chřipka podceňované onemocnění, ale ze 100.000 osob, které onemocní těžkou chřipkou, dva jinak zdraví lidé zemřou. Pokud pacienti zároveň trpěli kardiovaskulárním a chronickým plicním onemocněním, je úmrtí čtyřistakrát pravděpodobnější.
Diagnostika chřipkového viru je poměrně drahá. Proto se v Česku i ve světě do statistiky zahrnují chřipce podobná onemocnění, kdy má pacient horečku nad 38 stupňů Celsia, kašle, bolí ho svaly či hlava.
Akutní respirační onemocnění se objevují už před Vánocemi. Chřipka nebo chřipce podobné onemocnění se většinou přihlásí na počátku roku kolem čtvrtého týdne a vyskytují se zpravidla do 12. či 13. týdne. V sezoně 2003/2004 téměř 60 procent všech nemocných mělo chřipku. V sezoně 2004/2005 to bylo kolem 35 procent. O rok později bylo skutečné chřipky jen kolem dvou procent. Podle Berana se dá očekávat chřipková epidemie na počátku roku 2008.
Očkování u mladých lidí zabrání onemocnění, u starších lidí vzniku chřipky sice nezamezí, ale zmírní její průběh, výrazně sníží počet hospitalizací a zkrátí jejich délku.
Zdroj: ČTK