Před 100 lety zemřel mikrobiolog Provázek, bojovník s tyfem
Proslavil se tím, že ve vši šatní rozpoznal přenašeče skvrnitého tyfu a zároveň měl značný podíl na objevu původce této infekční nemoci. Během výzkumu se Provázek skvrnitým tyfem bohužel sám nakazil a podlehl mu.
Stanislav Provázek, v německé verzi Stanislaus Prowazek, se narodil 12. listopadu 1875 v Jindřichově Hradci. Po studiu přírodních věd na univerzitách v Praze a Vídni zamířil do Německa, kde se v několika vědeckých institucích zabýval výzkumem prvoků. Nakonec Provázek zakotvil v hamburském Ústavu tropické medicíny, který od roku 1906 i vedl. Tehdy si změnil jméno na Prowazek a přijal německé občanství.
Provázek se zpočátku soustředil na výzkum trachomu, tedy jedné z infekčních očních chorob. Spolu s německým lékařem Ludwigem Halberstädterem objevil na spojivce nakažených pacientů zvláštní útvary, které dostaly název Prowazek - Halberstädterova tělíska. Později se prokázalo, že se jedná o kolonie organismu známého dnes jako Chlamydia trachomatis.
Krátce před vypuknutím první světové války podnikl Provázek cestu na Balkán a do Cařihradu. Během ní studoval průběh epidemie skvrnitého tyfu a došel k závěru, že jeho přenašečem je veš šatní. Smutným paradoxem zůstává, že po návratu do Německa se sám Provázek tyfem nakazil od ruských válečných zajatců shromážděných v Chotěbuzi, a nemoci podlehl. Nedlouho poté identifikoval jeho brazilský kolega Henrique da Rocha Lima nitrobuněčnou parazitickou bakterii, jež je původcem této nemoci. Na Provázkovu památku dostala latinský název Rickettsia prowazekii.
ČTK
Zdroj: ČTK