Přeskočit na obsah

Přece nezakroutíme krk zlaté slepici

V nejbližším čísle Medical Tribune si budete moci přečíst o návrhu dr. Brodyho z USA, který na stránkách New England Journal of Medicine vyzval odborné lékařské společnosti v USA k zamyšlení nad tím, kterých pět procedur se v té které disciplině dělá zbytečně či neoprávněně, ať už z alibismu, ze zvyku nebo na základě komerčních tlaků.

A redakce Medical Tribune v této souvislosti požádala o vyjádření několik předních českých odborníků různých disciplin na téma, zda si něco takového dovedou představit.

Všechny odpovědi si budete moci přečíst v úterý v tištěném vydání Medical Tribune – zde zatím přetiskujeme nejpregnantnější vyjádření, názor prof. V. Beneše, přednosty Neurochirurgické kliniky 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice a předsedy České neurochirurgické společnosti ČLS JEP:  

„Návrh je americky naivní. Při vývoji nákladů na americkou, ale i naši medicínu však je pochopitelné, že se objeví i kuriózní nápady. Pan doktor Brody je asi obdivovatelem Járy Cimrmana, ten byl také mistrem slepých uliček. Někdo musí ukázat, kudy cesta nevede. Lékař vždy odborně zdůvodní, proč to či ono dělá, i kdyby to bylo z alibismu či zvyku. Zejména když tomu věří a nemocní to chtějí. A již vidím americké chirurgy, jak kroutí krkem zlaté slepici. Vyřadit tlak firem je nemožné, medicína je ohromný byznys. A vždy se budou podávat léky i podle toho, která firma je nejen vyrábí, ale také umí prodat. Může se nám to nelíbit, ale zrušit to nelze. Je to jako bychom chtěli po sítu, aby samo zalepilo díry a přestalo být sítem. Přece nechceme kupovat jen benzin od Benziny nebo jenom Škodovky. To už tu  bylo a nebylo to nejpovedenější. Sice jsme také léčili, ale s dvacetiletým odstupem od zbytku světa.

Kdyby mi někdo nařídil, ať naleznu pět zbytečných postupů, tak to nedokáži. Avšak snadno naleznu zbytečně opakovaná vyšetření, relativně indikované operace, nesmyslně dlouhé pobyty v nemocnicích, zbytečné návštěvy lékaře. Ale nebudou to lékaři, kdo bude vše zmíněné omezovat, oni se tím živí a navíc – práce je obvykle těší. Každý uhlobaron chce nakopat co nejvíce uhlí, každý zelinář chce prodat co nejvíce zeleniny, proč by lékaři chtěli léčit co nejméně?

Korekce musí  přijít ze strany politiků, pojišťoven a veřejnosti. Politici musí mít sílu slabým brát a silným dávat, tj. péči centralizovat do méně míst. Tak zdravotnictví zlevní a zároveň zvýší jeho odbornou kvalitu. Pojišťovny pak musí snahu o co největší výkon korigovat smlouvami a proplácením jen toho, co má odůvodnění, logiku a kvalitu.  Veřejnost si musí něco platit. Co je, byť i zdánlivě, zadarmo, nikdy za moc nestojí a lidé si toho ani neváží.“

Jak se na to díváte vy? Připojte se do diskuse!

Jaroslav Hořejší, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…