Přeskočit na obsah

Praze chybí sociální ústavy pro duševně choré a bezdomovce

V psychiatrické léčebně v Bohnicích se podle ředitele Ivana Davida léčí 65 bezdomovců, kterým po léčbě hrozí návrat na ulici. O střechu nad hlavou mohou po propuštění z léčebny přijít i další dvě stovky pacientů. O duševně nemocné bezdomovce a dlouhodobě léčené psychiatrické pacienty se totiž nemá kdo postarat. Ústavy sociální péče pro psychicky nemocné nestačí a na další nejsou peníze. Léčebna se chce proto obrátit na ministerstvo práce a sociálních věcí, aby podpořilo vznik těchto zařízení.

Výzvu ministerstvu zašle léčebna společně s pražským magistrátem. Dohodli se na tom ředitel léčebny s radním pro sociální věci Jiřím Janečkem (ODS). Magistrát nyní provozuje tři speciální ústavy pro dlouhodobě duševně choré. Nejbližší z nich ale leží 60 kilometrů od Prahy v Terezíně. Další dva se nacházejí v Krásné Lípě a Svojšicích. Čekací doba na umístění v ústavu bývá až šest let.

"Sociální ústavy následné péče jsou beznadějně přeplněné a navíc jsou mimo Prahu, takže pro naše pacienty není ideální, když je odvezou někam daleko od rodiny a známých," řekl ČTK David. David i Janeček by si přáli, aby vznikl nový ústav tohoto typu. Odborně by jeho provoz zaštiťovala bohnická léčebna, ze dvou třetin by za pobyt a péči platili sami pacienti ze sociálních příspěvků, zbytek by měl podle Davida hradit stát, konkrétně ministerstvo práce a sociálních věcí.

Situaci nicméně podle Davida komplikuje zákon o sociálních službách. Vůbec totiž neřeší, kdo má platit sociální péči o bezdomovce, když se jejich psychický stav zlepší. Předtím to byl stát, dnes to podle ředitele léčebny není nikdo. Zákon loni v lednu zavedl příspěvky na péči, kterými postižený platí službu. Na tyto příspěvky ale podle Davida hodně psychicky nemocných pacientů vůbec nemá nárok.

Například bezdomovci, z nichž až polovina může trpět některou z psychiatrických poruch, nemají potvrzení o tom, že se kdy léčili. Kvůli chybějícím dokladům nemají navíc často nárok ani na invalidní důchod a ocitají se zcela bez prostředků.

Setkání Davida s Janečkem předcházela médii sledovaná hospitalizace bezdomovce Miroslava Szamszeliho, který se proslavil záchranou novorozence z kontejneru. Podle dosavadních indicií trpí muž schizofrenií. Jeho stav se podle Davida zlepšuje. V budoucnu by se o něj mohl postarat magistrát, který mu podle radního Janečka stále drží pracovní místo na bezdomovecké lodi Hermes.

Řešením pro psychicky nemocné bezdomovce by podle Davida měla být i úprava azylových domů a ubytoven pro lidi v sociální tísni. Azylové domy mají pro pobyt nastaveny přísné podmínky, nesmí se do nich například pod vlivem alkoholu nebo se psy. Proto je mnoho bezdomovců nevyhledává a dává přednost spaní na ulici.

Předmětné jednání Janečka s Davidem bylo prý pouze jednou z řady schůzek. Zatím prvním konkrétním výsledkem jsou domluvené stáže městských sociálních pracovníků v léčebně. Počítá se prý i se školením pro příslušníky nové "bezdomovecké" policejní jednotky.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…