Přeskočit na obsah

Pražané jsou nejvíce nespokojení se zdravotnictvím

PRAHA - Nejvyšší počet cestujících veřejnou dopravou, druhý nejvyšší počet absolventů vysokých škol nebo nejvíce turistů. To všechno jsou příčiny, které Prahu staví na druhé místo v žebříčku nejlukrativnějších míst pro mezinárodní firmy. Předstihla ji jen Vídeň.
Naopak za západní Evropou a v celosvětovém měřítku Praha, na rozdíl od rakouské metropole, silně zaostává.

Vyplynulo to z průzkumu společnosti Roland Berger, která porovnávala deset středo- a východoevropských hlavních měst.

To, že je Praha dobrým místem pro podnikání, potvrzuje i Karel Taschner ze společnosti Hewlett-Packard, která má obchodní zastoupení ve 170 zemích světa. "Láká na výbornou infrastrukturu, kapacitu a dostupnost letiště a dostatek kvalifikované pracovní síly," říká Taschner.

Právě dobrou infrastrukturu vyzdvihuje i analýza společnosti Roland Berger - Praha má hustou síť veřejné dopravy, létá z ní také dost přímých linek. Co naopak pozitivní hodnocení sráží, je množství bariér pro postižené. "Tady se určitě šetřit nemá," upozorňuje Constantin Kinský z Roland Berger.

Ještě lépe si Praha stojí v oblasti kultury a volného času. A to i přes klesající zájem turistů, které odrazuje špatná pověst města. "V nejednom zahraničním průvodci se píše o nekalých praktikách taxikářů, směnáren a kapsářích," říká Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Je tu však množství divadel, kin a muzeí, ale i cyklostezek.

Stejně tak kvalitních univerzit, které lákají i zahraniční studenty. To zase dává body k dobru v kritériu vzdělávání. Roland Berger vypichuje i vysoký počet absolventů. Podle Taschnera ze společnosti Hewlett-Packard se však metropoli nedostává vysokoškoláků technického zaměření, kteří by dobře ovládali cizí jazyky. "Jsme nuceni přijímat zahraniční experty," podotýká.

Kanceláře jsou v Praze drahé

V čem Praha naprosto propadla, je oblast zdravotnictví, kdy jsou lidé nespokojeni s jeho úrovní a celým systémem vůbec, a oblast životního prostředí - Praze chybí zeleň a také je vnímána jako město s poměrně silně znečištěným ovzduším.
Podprůměrné jsou i ekonomické podmínky. "Nabídka kancelářských prostor tu sice převyšuje poptávku, přesto jsou ceny pronájmů relativně vysoké," říká Magdalena Souček z pražské pobočky společnosti Ernst & Young.
Zatímco v Praze stojí měsíční pronájem kancelářských prostor 21 eur za metr čtvereční, v Bratislavě či Záhřebu se pohybuje kolem 16 eur. "Naopak v Moskvě je to ale třeba i padesát. Ze střední Evropy je nejdražší Varšava s třiadvaceti eury," podotýká Markéta Míková z realitně poradenské firmy King Sturge.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…