Přeskočit na obsah

Pravomoci neatestovaného lékaře

Odpovídá Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva zdravotnictví

K uvedenému dotazu lze především uvést, že předmětná problematika je uvedena v zákoně č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon).

Podmínky specializované způsobilosti k výkonu povolání lékaře jsou uvedeny v ust. § 5 zákona, kde je mj. uvedeno, že podmínkou pro samostatný výkon povolání lékaře je získání specializované způsobilosti, která se získává úspěšným ukončením specializačního vzdělávání atestační zkouškou nebo podle přechodných ustanovení § 44 zákona získáním atestací podle dřívějších předpisů.

Lékař, který nezískal specializovanou způsobilost k výkonu povolání lékaře, ale splňuje podmínky uvedené v ust. § 4 zákona, tj. absolvoval nejméně šestileté prezenční studium programu všeobecné lékařství, získal odbornou způsobilost k výkonu povolání lékaře. Za výkon povolání lékaře s odbornou způsobilostí se považuje činnost preventivní, diagnostická, léčebná, rehabilitační a dispenzární péče pod odborným dohledem lékaře se specializovanou způsobilostí v příslušném oboru.

Z uvedeného je zřejmé, že zákon ukládá, že výkon povolání lékaře s odbornou způsobilostí musí být, a to vždy, pod odborným dohledem lékaře se specializovanou způsobilostí. Formy tohoto dohledu a jeho naplňování jsou vždy především věcí lékařů, kteří vykonávají tento odborný dohled (primář, vedoucí lékař, školitel apod), neboť mají odpovědnost za činnost podřízených lékařů s odbornou způsobilostí při výkonu povolání lékaře.

Tedy pokud jde o definici, není nikde uvedena, ale pravomoc lékaře bez specializované způsobilosti (tzv. neatestovaného lékaře) obecně vyplývá ze zákona. I když se předpokládá, že na konci specializační přípravy (před atestací) by měl lékař být schopen plnit podmínky stanovené vzdělávacím programem pro samostatný výkon povolání lékaře v příslušném specializačním oboru, může tento samostatný výkon povolání lékaře vykonávat až po úspěšném vykonání atestační zkoušky a získání specializované způsobilosti.

Určitá výjimka vyplývá ze zavedení tzv. základních kmenů v rámci specializační přípravy. V tomto případě § 4 odst. 2 zákona předpokládá, že lékař s certifikátem o absolvování základního kmene příslušného specializačního oboru, může bez odborného dohledu vykonávat činnosti stanovené prováděcím právním předpisem. Tímto předpisem bude vyhláška o činnostech lékařů, zubních lékařů a farmaceutů, která je v současné době ve fázi počátku přípravy. Vzhledem k dosavadní absenci tohoto prováděcího právního předpisu nelze toto zákonné ustanovení naplnit.

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…