Přeskočit na obsah

Právník: Lidé nevyužívají možnosti žalob, když nedostanou léčbu

Lidé podle právníka Ondřeje Dostála zatím dostatečně nevyužívají možnosti žalob na zdravotnická zařízení, když kvůli omezeným penězům nedostanou moderní drahou léčbu. Žaloby na poškození zdraví se už v Česku objevují. Nikdo se ale například nedomáhá soudně moderní biologické léčby, kterou kvůli limitům pojišťoven dostává v Česku necelá tisícovka pacientů s revmatickým zánětlivým onemocněním, ale potřebovalo by ji jednou tolik lidí.

Na setkání s novináři k dnešnímu Světovému dni artritidy Dostál uvedl, že si lidé zatím nezvykli dožadovat se žalobou péče, která jim byla z ekonomických důvodů odmítnuta. Právník je přesvědčen, že soudně by se svého práva domohli. Podle experta na lékovou politiku Pavla Mazana by si pacienti mohli také opatřit lék na recept v zemích EU a pojišťovna jim ho pak musí zaplatit.

Listina práv a svobod dává každému občanovi právo na bezplatnou péči v rozsahu stanoveném zákonem, připomněl Dostál. Zákon o veřejném zdravotním pojištění však stanoví nárok velmi široce, člověk má v podstatě právo na veškerou péči podle medicínské medikace. Na to nemá dost peněz žádný stát. Systém zdravotního pojištění proto rozsah péče omezuje. "Regulace pojišťoven jsou do určité míry protiústavní, protože nemají sílu zákona," řekl právník.

Reformní zákony budou podle něj tedy muset stanovit, na co má kdo právo, aby neležela tíha rozhodování na zdravotnických zařízeních. Nyní zařízením hrozí, že když poskytnou péči bez omezení, dostanou se do dluhů. Na druhou stranu ekonomická omezení vedou k tomu, že je pacienti mohou žalovat za zkrácení nároku.

"Zákon ani listina neumožňují zohlednit, zda na péči mají pojišťovny peníze. Když tedy pojišťovna určí, že léčbu dostane sto pacientů, vůbec to neznamená, že 101. pacient by se nemohl právně domáhat nároku na péči," dodal právník.

Mazan připomněl, že existuje precedentní rozhodnutí Evropského soudu, podle něhož se pacienti mohou v rámci zemí EU domáhat, aby jim zdravotní pojišťovna uhradila péči v jiné zemi, když v domovské zemi na to nejsou kapacity.

Podle Mazana se drahé zahraniční léky v Česku prodávají v podstatě za stejné peníze, lékařská práce je mnohem levnější. Když se tedy pacient nechá vyšetřit v tuzemsku a lékař rozhodne, že léčba je medicínsky oprávněná, mohl by si opatřit lék v cizině a nechat si ho proplatit u své pojišťovny, uzavřel Mazan.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…