Přeskočit na obsah

Pravice ovládla zdravotnictví i ve sněmovně

Jste novým předsedou zdravotního výboru. Je to vlivná funkce. Ze své pozice můžete interpelovat ministra, zvát si na pohovor zástupce pojišťoven a  dalších klíčových institucí ve zdravotnictví. Co chcete v rámci svého působení dokázat?

Především chci posílit prestiž i postavení v poslanecké sněmovně a v celém systému. Mám pocit, že dosud výbor pro zdravotnictví  trochu zaostával. Bylo to dáno především tím, jak byl veden a kým. Já bych si přál, aby zdravotní výbor se nyní dostat na podobnou úroveň jako prestižní velké výbory - například rozpočtový, hospodářský či zahraniční.

Jak konkrétně byste si toto posílení představoval?

Je evidentní, že zdravotnický výbor bude tím zásadním místem, kde budou jednotlivé zdravotní reformy diskutovány a kde se budou odehrávat veškeré legislativní změny.

NOVÉ SLOŽENÍ VÝBORU SNĚMOVNY PRO ZDRAVOTNICTVÍ

Předseda

MUDr. Boris Šťastný (ODS)

Místopředsedové

MUDr. Jaroslav Krákora (ČSSD)
Mgr. Soňa Marková (KSČM)
prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc. (TOP 09)
Bc. Marek Šnajdr (ODS)
MUDr. Jiří Štětina (VV)

Seznam všech členů výboru najdete ZDE

Tak tomu doposud nebylo?

Nebylo to tak, protože ministr zdravotnictví vedl občanský demokrat – Tomáš Julínek a poté Daneila Filipiová, ale vedení výboru patřilo opozici, ať již Davidu Rathovi nebo Jaroslavu Krákorovi (ČSSD). Z toho plyne, že ministr neměl v předsedovi výboru oporu.

Na druhou stranu – předsednictví ve výboru umožňovalo určitou kontrolu resortu. Šéf výboru si může zvát ministra „na kobereček“, žádat po něm vyjasnění nejasných kroků, požadovat klíčové podklady…

Nevím, jestli se dá říci, že tím byla zajištěna kontrola ministerstva. Ta existovala a bude jistě existovat v jiných oblastech. Na druhou stranu - práce na legislativních návrzích, pozměňovacích návrzích a tak dále je obrovská a já jsem přesvědčen, že bude dobře, když bude existovat synergie uvnitř koalice. Křeslo ministerstva dostala sice TOP 09, ale ODS získala díky této pozici ve výboru významný vliv na zdravotnictví.

Jak bude vypadat spolupráce v následujících dnech? Vláda nemá prázdniny. Sejdete se tedy už v blízké době s ministrem?

Samozřejmě první krok bude pozvání ministra na zdravotní výbor. Já už jsem absolvoval s panem ministrem několik jednání. Nyní probíhá stěhování výboru do větších prostor. Chceme pořádat velmi pravidelná odborné veřejnosti se členy výboru a s ministerstvem. Rád bych, aby byl výbor mnohem akčnější než doposud. Legislativu by nadále připravovalo ministerstvo, ale většina těch změn a diskusí by měla probíhat na výboru.

Říkáte, že se stěhujete do větších prostor. Posílil zdravotnický výbor také početně?

Ano. Namísto původních dvaceti členů je nyní třiadvacet členů. Z původních členů zůstalo pouze šest poslanců, ostatní jsou nové tváře. Došlo k mimořádnému posílení odborníků. Jsou zde zastoupeni profesoři, docenti… Takže nyní se výbor velmi posunul směrem k lékařům a odborníkům.

Jakou legislativu chcete stihnout do sta dnů hájení? Řada zákonů, které odstupující ministerstvo neprosadilo, zůstala ležet v šuplíku.

Tým, který na výboru vzniká, tvoří postupně přehled zákonů, které byly projednány v minulém volebním období, popřípadě byly zamítnuty. Tyto návrhy budeme v blízké budoucnosti  konsultovat s ministerstvem zdravotnictví. Druhá věc je reforma zdravotnictví, na které bude pracovat skupina expertního týmu – lidí z ministerstva zdravotnictví, výboru pro zdravotnictví a zástupci jednotlivých politických stran.

Co bude tou zásadní změnou, kterou má přinést reforma zdravotnictví? To asi nebudou nějaké kosmetické změny úpravy výše poplatků tam či onde…

Je to zásadní reforma systému zdravotního pojištění, zásadní reforma systému péče o seniory a jejího financování, změny v uspořádání a kontrole pojišťoven, zlepšení stavu personálu v nemocnicích, vymýcení korupce ve zdravontictví, posílení práv pacientů, vzdělávání lékařů, odměňování zdravontických pracovníků. To vše je v olaiční smlouvě.

Jak se tato reforma dotkne zdravotníků?

V tomto bodě bych odkázal na koaliční smlouvu. Tam je řada změn, která se týká jejich odměňování, jejich vzdělávání a podobně. Lékařů se dotkne úplně všechno, co se ve zdravontictví děje.

Jak se budete jako předseda zdravotního výboru stavět k akci nemocničních lékařů, kteří protestují proti současným nízkým příjmům a proti pracovní přetíženosti?

Můj pohled je, že je potřeba postupně zlepšovat postavení a finanční oghodnocení českých lékařů. Proto se koalice dohodla na tom, že postupně změní systém odměňování zdravotníků a zrušíme tabulkový systém odměňování zdravontíků.

A stihnete tyto změny do "deadlinu", který lékaři dali? Tedy do 31. prosince tohoto roku?

Legislativní proces probíhá tak, jak probíhá. Pokud sněmovna zasedá v druhé popolvině září, tak je evidentní, že změna na úrovni zákona do konce roku je z legislativních důvodů vyloučena. My ale budeme hledat s Mladými lékaři dohodu. Hovořil jsem s nimi, vyjádřil jsem jim podprou a už krátce po volbách jsem jim slíbil, že se zasadím o zlepšení jejich postavení.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…