Praktici se v projektu poučí o léčbě ischemické choroby nohou
Praktičtí lékaři se v projektu České angiologické společnosti naučí, jak mohou lépe a dříve zjistit příznaky ischemické choroby, která zasáhla cévy nohou. Projekt zastřešuje Ústav všeobecného lékařství první lékařské fakulty Univerzity Karlovy. ČTK to sdělila Debora Karetová z České angiologické společnosti.
Ischemickou chorobou dolních končetin trpí tři až deset procent populace. Pacienti mají oproti stejně starým zdravým lidem až třikrát vyšší riziko vzniku infarktu myokardu a čtyřikrát vyšší riziko cévní mozkové příhody. Pokud se podaří zjistit nemoc v čas, rizika výrazně klesnou.
"Do projektu se zapojilo 300 praktiků, což je zhruba pět procent celkového počtu ambulancí primární péče. Po dobu 12 měsíců bude u 5000 pacientů sledována úroveň komplexní péče poskytovaná těmito lékaři a výsledky, kterých v léčbě dosáhli," vysvětlila Karetová.
"Součástí projektu jsou intenzivní doškolovací programy, jejichž cílem je vzdělávat v problematice co nejširší skupinu lékařů tak, aby tuto nemoc dokázali u svých pacientů včas rozpoznat a následně při léčbě postupovali podle aktuálních doporučených postupů," dodala.
Projekt by měl podle přednosty Ústavu všeobecného lékařství Bohumila Seiferta také odpovědět na otázku, koho v budoucnu cíleně na ischemickou chorobu dolních končetin vyšetřovat. "Jsou před námi otázky, zda to mají být nemocní s bolestmi dolních končetin nebo pacienti s již známou jinou lokalizací aterosklerózy, tedy s ischemickou chorobou srdeční. Anebo se budou vyšetřovat všichni pacienti starší 50 let," popsal.
Závažnost ischemické choroby dolních končetin spočívá v tom, že až u dvou třetin pacientů nemá žádné příznaky. V tomto období ale výrazně narůstá riziko rozvoje dalších kardiovaskulárních onemocnění a závažných stavů, jako jsou infarkt nebo cévní mozková příhoda, kdy už je pacient přímo ohrožen na životě.
Zdroj: ČTK