Praktici se sejdou v Praze, někteří žádají odchod svého vedení
Praha 18. dubna (ČTK) - Praktičtí lékaři se sejdou v sobotu v Praze na své celostátní konferenci. Nespokojení doktoři, kteří letos už dvakrát zavřeli své ordinace na protest proti výši úhrad za péči, na ní chtějí vyzvat současné vedení Sdružení praktických lékařů (SPL) k odstoupení. ČTK to dnes řekl šéf SPL Zlínského kraje Lubomír Nečas. Podle něj lékaři budou jednat o krocích ke zlepšení primární péče, postupu při jednání s pojišťovnou a případně i o dalších protestech.
Sdružení praktických lékařů má asi 4000 členů, což je 80 procent praktiků v ČR. Část z nich kvůli úhradám vyhlásila koncem loňska krizový stav. V polovině února a koncem března pak mnozí na den zavřeli na protest své ordinace. Žádali za každého registrovaného pacienta 50 korun měsíčně. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jim dává 37 korun, tedy o korun více než loni. Nyní lékaři předložili VZP nový návrh. Nečas ho označil za kompromisní a vstřícný. V něm požadují navýšení hodnoty bodu a zrušení regulací. S vedením VZP by měli jednat v pátek.
Výši úhrad určuje ministerská vyhláška. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta předpis vychází právě z dohody vedení sdružení lékařů s pojišťovnou. Také kvůli výsledkům této dohody nespokojení lékaři požadují rezignaci vedení. Podle protestujících praktiků nedostatečně hájí jejich zájmy. "Bude se o výzvě k odstoupení hlasovat. Bude to asi spíš hlasování o důvěře. Jakou formu ale nakonec zvolíme, je nyní těžko říct," uvedl Nečas. I když program konference jednání o případných dalších protestech neobsahuje, budou nejspíš lékaři chtít mluvit i o nich. Zlínští praktici se začátkem dubna rozhodli, že zůstanou do pražské akce ve stávkové pohotovosti.
Konference by také měla přinést návrh kroků, které by měly zlepšit a podpořit primární péči. Podle lékařů podíl výdajů ze zdravotního pojištění na ni klesá. Zatímco podle údajů zlínského SPL do ní v roce 2001 putovalo 5,06 procenta peněz, v roce 2004 to bylo 4,78 procenta a v roce 2005 pak 4,64 procenta. V cizině do prvotní péče prý plyne zhruba desetina výdajů. "Není to jen o financích. Týká se to zlepšení primární péče hlavně pro pacienty. Mají nárok na to, aby fungovaly kompletní ordinace se zdravotní sestrou, byli ošetřeni v důstojném prostředí, nečekali někde v čekárně v zastrčené chodbě nebo je neošetřoval osmdesátiletý lékař," dodal Nečas.
Mluvčí VZP Jana Víšková již dříve řekla, že se praktici svými akcemi snaží pojišťovnu donutit k porušení dané vyhlášky. Podle ní platby praktickým lékařům v minulém roce proti roku 2005 vzrostly o tři procenta.
Zdroj: ČTK