Praktici přišli s nápadem, jak ušetřit
Praktičtí lékaři přišli s nápadem, jak ušetřit až třetinu peněz, které nyní dávají zdravotní pojišťovny na ambulantní péči. Pacienty by podle nich odradilo od zbytečného obcházení ordinací specialistů, kdyby bez doporučení praktika za ošetření a léky platili. Pojišťovny by ušetřily za zdvojená vyšetření a léky a měly by peníze na lepší péči. Doporučení by nebylo potřeba u zubaře, psychiatra, očního lékaře a v případě úrazu.
Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Praktici v něm shrnuli návrhy, jak zefektivnit primární péči. Zatím mohou pacienti navštěvovat lékaře bez omezení. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce od ledna 2008 omezit zbytečné návštěvy poplatkem 30 korun za každou návštěvu ordinace. Svaz pacientů se chce kvůli poplatkům obrátit na Ústavní soud. Odmítá je i opoziční ČSSD a komunisté.
Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že ministerstvo nehodlá zatěžovat pacienty tím, že by museli mít doporučení praktika. Spíše sází na to, že dá pravomoci a zodpovědnost zdravotním pojišťovnám. Na nich bude, jakým způsobem budou vymezovat síť poskytovatelů.
Praktici rovněž navrhují, aby mohli psát širší spektrum léků než dosud. Měli by tak lepší přehled, co pacient užívá. Také by to omezilo návštěvy u specialistů a nemocný by neměl několik léků se stejnou účinnou látkou od více specialistů, jako se to stává nyní. Cikrt uvedl, že takto uvolnit předepisování léků není možné. Když začnou léky předepisovat praktici, okamžitě se zvýší jejich spotřeba, vysvětlil. Stalo se to tak například se statiny, což jsou léky na snížení hladiny cholesterolu v krvi. "Je to dobrý trend, ale je třeba to zvažovat u každého léku zvlášť," řekl mluvčí.
Společnost všeobecného lékařství a Sdružení praktických lékařů ve společném materiálu upozorňují na to, že primární péče je ohrožena. Do pěti let nebude podle nich mít kdo pacienty léčit. Průměrný věk praktického lékaře je 52 let. Ze zhruba 5000 praktických lékařů je asi 250 nad 70 let a přes 900 nad 65 let věku.
"Kdyby v této chvíli praktici, kteří dosáhli důchodového věku, do důchodu odešli, systém zkolabuje. Počet registrovaných pacientů na jednoho praktika by byl skokem až o třetinu větší," řekl ČTK mluvčí Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Do přípravy na specializaci praktika vstupuje jen čtvrtina potřebného počtu lékařů, dodal.
Cikrt uvedl, že ministr Julínek o tomto riziku již byl informován. Uvolnil deset milionů korun na vzdělávání praktiků a zkrátil jejich další vzdělávání z pěti let na čtyři roky. To urychlí vstup nových lékařů do oboru. "Chceme pokračovat a oživit nabídku míst u praktiků, aby to pro ně bylo atraktivnější," dodal mluvčí.
Zdroj: ČTK