Přeskočit na obsah

Pracuju jinak než zní smlouva...

První otázka: Od roku 995 mám pracovní smlouvu, kde mám uveden druh práce jako zdravotní sestra u lůžka v nepřetržitém provozu, ale již téměř 16 let pracuji sice na stejném oddělení, ale na operačním sále jako všeob. sestra se spec. způsobilostí: sestra pro perioperační péči, pracuji v jednosměnném provoze. Nedostala jsem žádný dodatek ke smlouvě o změně, zaměstnavatel říká, že smlouva je platná v původním znění. Je to tak správně?

Druhá otázka se týká pracovní náplně. Mám dvě pracovní náplně, jako všeobecná sestra a k tomu náplň perioperační sestry, může to tak být? Celých 16 let jsem u lůžka nepracovala, pouze jeden rok.


Odpovídá Mgr. David Řezníček.

Předně je důležité rozlišit rozdíl mezi pojmy druh práce a náplň práce a jejich praktické dopady.

Druh práce je jednou z obligatorních obsahových náležitostí pracovní smlouvy. Zaměstnavatel je povinen přidělovat zaměstnanci práci pouze v rámci druhu práce stanoveném v pracovní smlouvě. Na druhé straně je zaměstnanec povinen podle pokynů zaměstnavatele konat osobně tyto práce. Zaměstnavatel ovšem není oprávněn požadovat po zaměstnanci práci, jež vybočuje ze smlouvou vymezeného druhu práce a zaměstnanec není povinen tuto práci vykonat. (Kromě výjimečných případů stanovených v §41 ZP)

Druh práce tedy v podstatě vymezuje okruh pracovních úkolů, které může zaměstnavatel po zaměstnanci požadovat. Může být ve smlouvě dle dohody smluvních stran stanoven poměrně široce (zdravotní sestra), a nebo úzce (zdravotní sestra se specializací na konkrétní oblast zdravotní péče). Nesmí však být vymezen natolik obecně, aby po zaměstnanci mohla být požadována v podstatě jakákoliv práce. Takovéto vymezení by bylo pro neurčitost neplatné. V důsledku širšího vymezení druhu práce je pracovní poměr flexibilnější potřebám zaměstnavatele.

Vymezení náplně práce slouží ke konkretizaci pracovních úkolů požadovaných po zaměstnanci v rámci druhu práce sjednaného ve smlouvě. Užívá se zejména v případě, kdy je druh práce ve smlouvě vymezen širším způsobem, a proto je nutno pracovní úkoly zaměstnance blížeji konkretizovat. Náplň práce může být zaměstnavatelem jednostranně měněna, ale vždy pouze v rámci stanoveného druhu práce. Pokud by však náplň práce byla sjednána písemně ve smlouvě, je možno ji měnit opět pouze smluvní formou, tedy se souhlasem zaměstnavatele. Šlo by v podstatě i přes formální označení jako náplň práce o smluvní stanovení druhu práce.

Druh práce je možné sjednat, popř. měnit pouze písemnou smlouvou. Nedodržení písemné formy však zákoník práce nesankcionuje neplatností. Dle ustálené soudní judikatury pracovní smlouva vzniká na základě projevů vůle učiněných způsobem nevzbuzujícím pochybnost o tom, co chtěli zaměstnanec a zaměstnavatel projevit, tj. za takových okolností, které nevyvolávají pochybnost o tom, že úmysl zaměstnance i zaměstnavatele směřoval ke sjednání pracovního poměru určitého obsahu. Nejde-li o výslovné projevy vůle (písemné nebo ústní), lze považovat za sjednaný ten druh práce, který zaměstnanec bez námitek začal pro zaměstnavatele vykonávat. Druh práce lze tedy sjednat popř. změnit i konkludentně.

Právě k takovémuto konkludentnímu sjednání změny druhu vykonávané práce dle našeho názoru zřejmě došlo i ve Vašem případě. Pro posouzení je nutné obsahově porovnat Vámi skutečně vykonávanou práci a práci sjednanou ve smlouvě. Pokud práci, kterou skutečně vykonáváte, lze zahrnout pod pojem zdravotní sestra u lůžka v nepřetržitém provozu“ , což máte jako druh práce uvedeno v pracovní smlouvě, jde v podstatě jen o konkretizaci vašich pracovních úkolů v rámci druhu práce sjednaného ve smlouvě. Pokud ne, má to pro Vás za následek, že druh práce byl změněn a zaměstnavatel není oprávněn požadovat po Vás jiný než tento druh práce. Vykonáváte-li ovšem současně alespoň občasně práci „zdravotní sestry u lůžka v nepřetržitém provozu“ šlo by o konkludentní rozšíření druhu práce – pak by po Vás zaměstnavatel mohl požadovat výkon práce spadající do obou druhů práce.

Písemná forma sjednání změny druhu práce není nutná, na platnost sjednání druhu práce vliv nemá, avšak z hlediska právní jistoty bychom doporučovali změnu druhu práce sjednat písemně.

V souvislostech s výše uvedeným je nutno posuzovat i náplň práce. Nic nebrání tomu, aby měl zaměstnanec více pracovních náplní, které mu však zaměstnavatelem mohou být jednostranně přidělovány jen v rámci sjednaného druhu práce. Smluvně lze náplň práce sjednat i nad rámec druhu práce (pak by šlo o změnu, popř. rozšíření sjednaného druhu práce)

Rozhodující pro Vás je, zda máte náplň práce smluvně sjednanou (např. přímo v pracovní smlouvě nebo dodatkem k pracovní smlouvě) – pokud ano, jedná se v podstatě o sjednaný druh práce a zaměstnavatel není oprávněn po Vás jiný druh práce požadovat.

V případě, že Vám byla náplň práce zaměstnavatelem jednostranně určena, nejste povinna takto přidělenou náplň práce vykonávat, pokud by vybočovala z rámce sjednaného druhu práce. Pokud byste akceptovala přidělenou náplň práce i přesto, že jde o práci mimo sjednaný druh práce, došlo by podobně, jak bylo řečeno výše ke konkludentnímu sjednání změny druhu práce resp. rozšíření druhu práce.

Advokátní kancelář Řezníček & Co.
www.akreznicek.cz

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…