Pracující v EU musejí vrátit průkaz pojištěnce
Lidé, kteří v letních měsících pracují třeba i krátkodobě v některé ze zemí Evropské unie a jsou tam zdravotně pojištěni, se musejí odhlásit od své zdravotní pojišťovny v Česku a vrátit průkaz pojištěnce. Po návratu se u své pojišťovny opětovně přihlásí a předloží doklad o zdravotním pojištění v cizině a jeho délce. Pokud takový doklad nepředloží, budou pojistné doplácet zpětně. Na svých webových stránkách www.vzp.cz o tom informuje Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).
"Občan se musí odhlásit z českého zdravotního pojištění, jestliže je zaměstnán a v té souvislosti i zdravotně pojištěn v jiné zemi EU, a to i v případě, že práce, kterou tam bude vykonávat, bude trvat pouze velmi krátkou dobu," uvádí VZP. Stejný postup platí pro pojištěnce osmi zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Odhlásit se člověk může, až když v cizině práci nastoupí, tedy ne v době, kdy ji teprve hledá.
VZP upozorňuje na to, že po dobu, kdy pracují Češi v zahraničí, se nesmějí prokazovat původním průkazem zdravotního pojištění v Česku ani v cizině. Zahraniční zdravotní pojišťovna je vybaví svým průkazem.
"Naopak platí, že za osobu, která nevykonává v EU výdělečnou činnost a trvá jí zdravotní pojištění v Česku, musí být v tuzemsku placeno zdravotní pojištění," upozorňuje VZP. Pojištěnec se v tomto případě může v cizině prokazovat evropským průkazem zdravotního pojištění, který mu přidělila jeho domovská pojišťovna v Česku.
Na jakou šíři péče mají lidé v cizině nárok a co za ně pojišťovna zaplatí, se mohou informovat na územních pracovištích VZP a v Centru informací na čísle 844 117 777. Pro dotazy je zřízena mailová adresa info@vzp.cz. Informace poskytují ve svých pobočkách i zaměstnanecké pojišťovny.
Zdroj: ČTK