Práci mimo pracovní dobu mi nepočítají jako přesčas
Pracuji na oddělení jako staniční sestra a můj nadřízený mne nutí provádět kontroly na odd. mimo moji pracovní dobu, kterou mám pevně dannou, zajímalo by mne, jestli se tato doba počítá do pracovního fondu a tím mi vzniknou přesčasy a v případě že dojíždím, jestli mám nárok na proplacení cestovního příkazu.
Odpovídá právník se zaměřením na medicínské právo Mgr. Miloš Máca.
Jsou-li tyto kontroly z Vaší strany prováděny z rozhodnutí zaměstnavatele přímo na pracovišti a mimo Váš pravidelný rozpis směn, určitě se bude jednat o výkon práce a tím pádem Vám přísluší za danou práci mzda/plat a příslušný přesčasový příplatek, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete na čerpání náhradního volna za tuto práci mimo Vaší pravidelnou pracovní dobu. Ve smyslu evropské směrnice o pracovní době i ve smyslu příslušných ustanovení zákoníku práce je nutné Váš pobyt na pracovišti, navíc, máte-li z nařízení zaměstnavatele přidělen konkrétní úkol, kvalifikovat jako výkon práce, nikoliv např. jen jako pracovní pohotovost, která je vykonávána formou čekání na práci mimo prostory pracoviště.
Za takový mimořádný dojezd na pracoviště Vám rovněž podle § 152 písm. c) zákoníku práce bude rovněž příslušet právo na cestovní náhrady, neboť ve smyslu tohoto ustanovení jde o cestu sice na pravidelné místo výkonu Vaší práce, ovšem mimo Vaší pravidelnou a pevně určenou pracovní dobu. Zde stačí, aby byla splněna jen jedna z podmínek, tedy buď odlišné místo od pravidelného pracoviště, anebo odlišný čas od pravidelného rozvrhu směn v místě výkonu práce. U Vás je pro přiznání cestovní náhrady splněna druhá jmenovaná podmínka.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz