Povinná vakcinace malých dětí se změní
Od příštího roku se změní způsob povinného očkování malých dětí, vstoupí v účinnost nová vyhláška. Změny včera novinářům představil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a hlavní hygienik Michael Vít. Nově bude stát hradit takzvanou hexavakcínu, která sníží počet vpichů a jejíž součástí je i injekční očkování proti dětské obrně. Vzhledem k výskytu černého kašle přibude další přeočkování i proti této chorobě. Náchylným dětem bude nově hrazena vakcína proti pneumokokovým infekcím.
"Ti, co se narodí od 1. ledna, už budou plně očkováni hexavakcínou," řekl Vít. Vakcína, která dětem ušetří sedm aplikací jednotlivých očkovacích látek, slouží k základnímu očkování a přeočkování dětí proti záškrtu, tetanu, černému (dávivému) kašli, hepatitidě B, dětské obrně a proti onemocněním způsobeným bakterií Haemophilus influenzae typu b, která vyvolává například zánět mozkových blan a plic.
Navrhovaná změna si příští rok vyžádá růst výdajů ve státním rozpočtu ve výši 150 milionů korun, v roce 2008 a 2009 vždy o dalších 100 milionů. Podle Julínka jsou peníze pro příští rok zajištěny. Výběrové řízení na objednávku hexavakcín ještě není ukončeno.
Zavedením hexavakcíny se Česká republika zařadí podle Víta mezi ostatní vyspělé evropské státy. V současnosti je pouze placenou alternativou povinné čtyřsložkové vakcíny. Rodičů, kteří se pro ni rozhodnou, ale stále přibývá. "Ve velkých městech se to týká 50 procent nově narozených dětí," řekl Vít. Rodiče nyní za kompletní očkování zaplatí asi na 7000 korun.
Tím, že bude hexavakcínu zajišťovat stát, by měly odpadnout i problémy s její distribucí. Letos v létě například nebyla několik týdnů k dostání, důvodem výpadku byla údajně zvýšená poptávka a posunutí dodávky.
Podle Světové zdravotnické organizace však Česko stále nesplňuje všechna doporučení ohledně očkování. Očkování proti pneumokokovým infekcím by podle ní mělo být plošně dostupné, v novém očkovacím kalendáři bude hrazeno jen rizikovým skupinám dětí. Pneumokok způsobuje smrtící zápaly plic, záněty mozkových blan a míchy a často končí trvalým postižením.
Někteří odborníci také vyzývají ke změně očkování proti tuberkulóze, děti by měly být očkovány později. Podle lékařů by odklad zabránil zdravotním komplikacím. Po vakcíně proti tuberkulóze totiž následuje kombinované očkování proti několika nemocem a dětský organismus není často schopen takový nápor zvládnout. Vít se domnívá, že tyto problémy by mohlo odstranit právě zavedení hexavakcíny, o dalších změnách chce dále diskutovat s odborníky.
Proti povinnému očkování vystupují skupiny odpůrců vakcinace, úspěšní byli v řadě zemí. Odborníci však dokládají to, že úspěch protiočkovací kampaně vedl v několika z nich ke zvýšení počtu infekčních nemocí.
Zdroj: ČTK