Potraty jsou v katolické Brazílii zakázané
Ilegální potraty jsou pro veřejné zdravotnictví v Brazílii velkým problémem, jsou totiž třetí nejvážnější příčinou úmrtí matek v této největší latinskoamerické zemi, v níž zároveň žije nejvíce katolíků na světě. Vyplývá to ze studie brazilského ministerstva zdravotnictví.
Za posledních pět let bylo ve státních zdravotnických zařízeních kvůli komplikacím po ilegálně provedených potratech hospitalizováno 1,2 milionu žen, z toho jen v loňském roce téměř 231.000.
Ve stejném období přitom bylo v zemi provedeno 8306 potratů legální cestou. Ty umožňuje velmi přísná legislativa z roku 1940 - počítá však pouze s případy znásilnění nebo ohrožení života matky.
Vláda prezidenta Luize Inácia Luly da Silva už podnítila debatu o potratech, které ministr zdravotnictví José Gomes Temporao označil za problém veřejného zdravotnictví spíš než etiky či náboženství.
V Brazílii se 187 miliony obyvatel, z nichž 125 milionů se hlásí ke katolické víře, mají však velmi vlivné slovo katolická i evangelická církev, které se tvrdě stavějí proti legalizaci potratů.
Debata se ještě přiostřila s návrhem ministra zdravotnictví, aby k této otázce bylo uspořádáno referendum, a s jednoznačným odsouzením papeže Benedikta XVI. při jeho nedávné návštěvě v zemi.
Podle údajů ministerstva se finanční náklady na ilegální potraty, které jsou většinou prováděny riskantními metodami nebo v nevhodných podmínkách, vyšplhaly za pětileté období na 81 milionů dolarů (1,7 miliardy Kč).
Ze zaznamenaných 1645 úmrtí těhotných matek v roce 2004 špatně prováděné potraty způsobily smrt 155.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) v Brazílii každoročně dochází přibližně k milionu ilegálních nebo spontánních potratů.
Každý den je ve státních zdravotnických zařízeních hospitalizováno 686 žen s komplikacemi spojenými s přerušením těhotenství. Většina případů připadá na sever a severovýchod Brazílie, které patří v zemi k nejchudším a je v nich horší přístup k antikoncepčním prostředkům.
Podle deníku O Globo jsou ilegální potraty a definitivní sterilizace nejlukrativnějším obchodem v celé zemi. Zapojeny jsou do něj tajné kliniky i prodej potratových prostředků. Přitom 11 procentům uživatelek těchto zařízení je mezi deseti a 19 lety.
Zdroj: ČTK