Posudkových lékařů je nedostatek a třetina brzy skončí
Pro handicapované je to, do jaké kategorie postižení je posudkový lékař zařadí (takzvaný stupeň závislosti), velmi důležité. Například Jakub Svěrák z Plzně měl úraz míchy a od pasu dolů se nepohybuje. Přesto se dokázal alespoň na částečný úvazek vrátit do práce. Jenže aby mohl v běžném životě alespoň částečně „fungovat“, potřebuje pomoc rodičů i pečovatelů.
Jejich asistenci si platí právě z příspěvku na péči. Při posledním posudku ale spadl o kategorii níž, a přišel tak o čtyři tisíce korun. Přitom, jak uvádí, vzhledem k jeho diagnóze je nemožné, aby se mu zlepšila hybnost prstů nebo schopnost psát.
I posudkový lékař se může splést
Proti rozhodnutí plzeňského posudkového lékaře se Jakub Svěrák odvolal a uspěl. Stejný doktor podle Asociace paraplegiků sporně rozhodl i v dalších případech. Sepisují na něj proto stížnost a bojují za to, aby dalším lidem příspěvek na péči neadekvátně nesnižoval.
Ředitel odboru lékařské posudkové služby České správy sociálního zabezpečení Miroslav Bosák připouští, že i „posudkáři“ se můžou splést. „Proto máme odvolací řízení,“ dodává.
Argumentuje ale i tím, že jsou posudkoví lékaři přetížení. Na jednoho doktora teď připadá přes 1200 posudků za rok, a to znamená pět denně.
Kvůli služebnímu zákonu práce posudkovým lékařům ještě přibude
Všichni posudkáři starší sedmdesáti let budou kvůli služebnímu zákonu muset skončit. V důchodovém věku je jich teď celá polovina. Šestnácti lékařům je dokonce přes osmdesát let.
FAKTA
Věk posudkových lékařů
-
30–49 let - 88 lékařů
-
50–59 let - 148 lékařů
-
60–69 let - 176 lékařů
-
70–79 let - 80 lékařů
-
80–89 let - 16 lékařů
Zdroj: ČSSZ
celý článek ZDE
ct24.cz
Zdroj: ct24.cz